Proberou také výhrady Ruska proti umístění radaru a raketové základny, která by měla být v Polsku.

Topolánek chce dojednat sporné body smlouvy, například propojení radaru se systémem NATO. V rozhovoru pro agenturu AP premiér uvedl, že ve Washingtonu jednání o radaru uzavře.

Upřesnil ale, že k podpisu smlouvy nyní nedojde, a to i z toho důvodu, že musí její definitivní znění projednat uvnitř vládní koalice. Strana zelených například požaduje, aby byl radar závazně začleněn do obranné struktury NATO. Topolánek před cestou do USA uvedl, že by smlouva mohla být hotová do dubnového summitu aliance, kdy by mohla být také podepsána.

Češi chtějí dialog o bezpečnosti...
Česko na rozdíl od Polska nežádá od USA bezprostřední posílení svých ozbrojených sil, ale "závazek strategického dialogu o širší bezpečnosti Česka."

Česko také dále žádá potvrzení vědeckotechnické spolupráce a výměny informací v obranných technologiích i přímý přístup českých firem v oboru na americký trh.

... Poláci modernizaci armády
Poláci tvrdí, že s raketami na svém území budou souhlasit, pokud USA budou modernizovat jejich armádu.Česko také dále žádá potvrzení vědeckotechnické spolupráce a výměny informací v obranných technologiích i přímý přístup českých firem v oboru na americký trh.

Zdaleka více práce ještě čeká vyjednávající týmy na druhé smlouvě o právním rámci fungování radaru (SOFA).