Při vší úctě a obdivu k výkonu oněch tajnosnubných gentlemanů však nejsem schopen zapomenout, že ruku v ruce bojují proti problému, který ruku v ruce přivedli nedávno na svět.

Do značné míry připomíná historie amerických stingerů a ruských igel (to jsou ty ruční protiletecké zbraně) v hromadném držení nikým nekontrolovatelných uskupení povídku Jaroslava Haška o křečkovi. Utekl jednou z kontrolovaného výběhu a usídlil se v gauči. Zoufalá rodina uposlechla odborníka a do gauče proti křečkovi vypustila fretku. Po, řekl bych, mediálně zajímavém setkání se zvířátka o teritorium uvnitř gauče podělila. Po vpuštění predátora třetího zůstal volný jeden roh, který posléze obsadil dravec čtvrtý. Teprve poté se problém vyřešil. Z gauče začala vystřelovat péra, gauč si lehl a bylo po problému.

Křečkovskou historii stingerů začaly psát Sovětský svaz a USA v osmdesátých letech minulého století. Když Moskva přepadla Afghánistán, byli Afghánci proti jejím bojovým vrtulníkům bezbranní, dokud jim Spojené státy nedodaly "fretky", totiž stingery. Válka po čase skončila a kdo ví kolik fretek-stingerů zůstalo v rukou Tálibánu, potažmo al-Kajdá. I Rusko mezitím vyvinulo své fretky-igly. Ocitly se ovšem i v rukou odbojných Čečenů a ti sestřelením ruského vrtulníku s více než stovkou lidí na palubě dokázali, že ta věc funguje. Tajné služby Ruska a USA se spojily v lasičku a zadávily jednoho pašeráka a jeden kanál. Bude to stačit? Co bude dál?

Stačit to nebude a co bude dál, můžeme odhadnout. Fretky-stingery a igly v rukou teroristů jsou strašné zbraně. Dokáží sestřelit letadlo na velkou vzdálenost. Civilní letadla tedy budou muset mít elektronickou obranu, obrazně řečeno, čtvrté zvíře do gauče vypuštěné. Budou-li mít tuto obranu letadla civilní, tím spíše ji budou mít letadla vojenská. Dojde tedy na páté zvíře: stingery a igly se zdokonalí, úroveň amerického, ale i ruského vojenského průmyslu to zaručuje. Nikdo však nezaručí, že zdokonalené fretky se nedostanou do teroristických rukou, neboť byznys je byznys. Kdy pak lehne symbolický gauč? Jak že se jmenuje román Charlese Dickense? Nadějné vyhlídky?