Podle Klause byl zákon "přijat způsobem, kdy Poslanecká sněmovna a Senát zastávaly zcela opačný názor". "V klíčové sporné věci zákona zastává nesouhlasný názor i vláda, i ministr zemědělství," dodal.

Klaus uvedl, že proti znění zákona umožňující kontaktní norování dostává od mnoha občanů a profesních organizací "velmi odmítavé reakce". "Myslím, že by je Parlament měl vzít v úvahu," poznamenal.

Doposud zákon proti týrání zvířat zakazoval, aby lovecký pes přišel při výcviku s liškou do kontaktu, oddělovala je mřížka. Sněmovna ale loni na začátku prosince kontaktní norování znovu umožnila. "Spíš by se to mělo jmenovat zákon na týrání zvířat," řekl tehdy Novinkám poslanec SZ Přemysl Rabas. "Pes i liška, do sebe zakousnutí, se vytáhnou z nory. Hodí se pak do sudu s vodou, aby se od sebe odtrhli. Liška se tak používá opakovaně," popsal postup při výcviku loveckých psů.

:. Myslivecká lobby tlačí na změnu zákona.foto: ČTK/Vladislav Galgonek

Novela se dostala do Senátu, ten ji ale odmítl a vrátil k projednání Sněmovně. "Možnost kontaktního výcviku psa je v přímém rozporu s myšlenkou ochrany proti týrání zvířat, změna je pro mě nepřijatelná," uvedl na lednové schůzi místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS). Dodal, že novela je v rozporu s evropskou dohodou o ochraně zvířat a zájmových chovech. Počátkem února ale poslanci odmítavé stanovisko Senátu přehlasovali.

„Jsme velmi rádi a doufáme, že Sněmovna veto nepřehlasuje,“ řekl Tomáš Popp ze Svobody zvířat. Návrh podle něj vzniknul v kruzích myslivecké lobby. "Ta má dost silnou pozici jak v horní, tak v dolní komoře,“ dodal.

Klaus vetoval za pět let více zákonů než Havel za deset
Václav Klaus vrátil poslancům celkem 32 zákonů, Sněmovna jeho veto nepřehlasovala jen ve třech případech. Klausův předchůdce Václav Havel ve svém druhém mandátu vetoval 17 zákonů, v prvním funkčním období osm. Klaus mimo jiné vetoval:
 v roce 2003 - zákon o DPH a novelu zákona o sociální podpoře
 v roce 2004 novelu zákona o Ústavním soudu a dva zákony zavádějící takzvaný eurozatykač
 v roce 2005 zákon o kolektivním vyjednávání a novelu zákona, která zakazovala převody nemocnic v majetku krajů na obchodní společnosti
 v roce 2006 zákon o registrovaném partnerství lidí stejného pohlaví, zákon o nemocenském pojištění a nový zákoník práce

"Já si myslim, že proto, aby nedocházelo ke zbytečnému úhynu psů při norování je potřeba tohoto (kontaktního) výcviku a není to o týrání, ale v podstatě je to záležitost přírody, kdy psi potom v přírodě vyhánějí lišku z nory jako škodnou," řekl na začátku února Radiožurnálu poslanec ČSSD Ladislav Skopal.

"Pes se (ve cvičné noře) ocitne ve stísněném prostoru a stejně tak ta liška. Ta navíc není používaná jenom jednou, zvířata se mohou poranit, mohou si způsobit újmu na zdraví," kontroval v rádiu veterinář a odborný poradce Nadace na ochranu zvířat Josef Holejšovský.