Bratři chtěli zůstat u rodičů v Prostějově, protože ale překročili legálně povolený tříměsíční limit pobytu v ČR, zajistila je policie a oba mají být vyhoštěni.

Problémy nemuseli mít, jen doplatili na víru, že vstupem do schengenského prostoru pro ně skončila povinnost po třech měsících vycestovat ze země. Proto skončili v Poštorné.

Mají objednané letenky

Po dvou týdnech pobytu v zajištěném prostoru zvolili raději návrat do USA, než aby čekali mezi dalšími běženci na vyřešení svého případu soudní cestou. Původně se totiž proti vyhoštění odvolali.

"Oba souhlasili s vyhoštěním. Mají objednány letenky a tento týden se mají vrátit do USA,“ řekl Ivan Ferkl ze sdružení SOZEM, které se zabývá problémy emigrantů.

"V této chvíli skutečně platí, že oba požádali o návrat do USA a vyřizují se potřebné náležitosti pro svůj odlet,“ potvrdil vedoucí zařízení v Poštorné major Emil Pochylý.

Oba synové bývalých emigrantů, kteří byli v USA dáni k adopci a po letech našli rodiče, teď nevědí, co dál. O případném návratu do Česka se rozhodnou, pokud seženou peníze na letenky.