Soudkyně, která v předchozích případech Součkovou osvobodila, tvrdila, že v době, kdy obžalovaná konala, nebylo vůbec zřejmé, jak se má situace řešit.

Podle jejích rozhodnutí je jakýkoli ministr v rukách odborného aparátu, který by mu měl připravit příslušné podklady. V tomto případě bylo prokázáno, že s kauzou Diag Human nechtěl mít nikdo nic společného.

Součková, která po obvinění vystoupila z ČSSD, mluvila od počátku případu o politickém podtextu a o tom, že kdyby byla politicky loajální, asi by na ministerstvu zůstala.

Obvodní soud loni v květnu už podruhé rozhodl, že se bývalá ministryně nedopustila žádné trestné činnosti, a Součkovou, které hrozily tři roky až deset let vězení, tak opět zprostil obžaloby z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Podle obžaloby se chtěla Součková obohatit

Žalobce se ale proti rozsudku odvolal a stejně jako v předchozích případech nadřízený Městský soud v Praze osvobozující rozsudek zrušil a věc vrátil zpět k projednání. Zároveň nařídil, aby se případem tentokrát zabýval jiný senát.

Obvodní soud se začal kauzou již potřetí zabývat na konci ledna.

Údajně nevýhodná smlouva slibovala Nováčkovi za zastupování státu deset miliónů korun, které také dostal. Dalších deset miliónů korun měl získat při vypovězení smlouvy. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by 170 miliónů korun.

Podle původní obžaloby chtěla Součková Nováčka úmyslně obohatit. Navíc ho prý v září 2003 nezákonně pověřila zastupováním státu bez výběrového řízení, přestože údajně byla ze zákona povinna předat případ k 1. červenci 2003 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Učinil tak až její nástupce na postu ministra zdravotnictví Jozef Kubinyi.