Zítra by měl Topolánek podepsat na americkém ministerstvu pro vnitřní bezpečnost memorandum vedoucí ke zrušení amerických víz. USA naznačují, že víza by mohla padnout do konce roku. Podpis ale závisí na postoji české vlády, která se dokumentem bude zabývat ještě dnes.

Po možném zrušení vízové povinnosti sice odpadne procedura s pohovorem žadatelů o vstup do USA na americkém konzulátu, ale Spojené státy budou dostávat na základě memoranda ještě před vycestováním konkrétní osoby její vybrané osobní údaje. Na jejich základě americké úřady zváží, zda je dotyčný způsobilý pro vstup do země, zda není na seznamech lidí podezřelých z terorismu či z porušování migračních zákonů.

Středa bude ve znamení amerického radaru, kterému bude zřejmě věnována i nemalá část setkání s prezidentem Bushem. Původně se spekulovalo o tom, že by Topolánek do Ameriky přivezl vyjednané smlouvy. To se ale nakonec nestihlo, protože Češi a Američané se zatím nedohodli na několika bodech.

Bush a Topolánek budou zřejmě mluvit i o jarním summitu NATO, který má zvážit, jak propojit protiraketový systém USA se záměry a strukturami aliance.

Premiér navštíví i Kongres Spojených států a v Kanadě, kam přijede ve čtvrtek, posoudí se svým protějškem Stephenem Harperem mj. možnost případné české pomoci kanadskému kontingentu v jihoafghánské provincii Kandahár. Kanada nyní hrozí, že pokud nedostane posily, stáhne své vojáky do roku 2011. V pátek, před odletem do vlasti, Topolánek zavítá do Toronta, kde se setká s českými krajany.