Klaus se svým doprovodem ukrojil z výdajů víc než polovinu. Kancelář prezidenta za loňský rok vyúčtovala 42 870 720 korun.

Úřad vlády byl skromnější, když ho zahraniční cesty a přijetí vrcholných představitelů vyšly na 14 732 620 korun. Účty ministra zahraničí představují 5 618 305 korun.

Kolik nakonec skutečně procestovali, bude spočítáno nejdříve za rok, neboť faktury za dopravu či ubytování a další náklady teprve přijdou.

Nejnákladnější byly Klausovy cesty do USA, kde loni pobýval třikrát, a také pětidenní únorový pobyt v Japonsku. Čtyři dny trvala jeho dubnová mise v Rusku, navštívil mj. i Itálii, Rakousko, několikrát Německo a dva dny v listopadu také byl v Británii, kde osobně předával dar královně k její diamantové svatbě.

Musel vysvětlovat

Premiér Mirek Topolánek byl na dvaceti zahraničních cestách. Vedle krátkodobých do Německa, Británie, Nizozemska, Rakouska, Švédska, Maďarska, Portugalska či Polska absolvoval i pětidenní cestu do Pákistánu a do Gruzie. Pobýval i v USA, na Slovensku, jednal v Bruselu.

Veliký zájem médií vzbudily především jeho dvě cesty. Při jedné pro něho zaletělo letadlo do italské Boloně, aby premiér mohl přistoupit a pokračovat s delegací do Francie. Druhá pak zvedla vlnu kritiky, když místo přímého letu z Bulharska, kde byla vládní delegace na oficiální návštěvě, letělo letadlo nikoli do Prahy, ale do alpského Innsbrucku, kde Topolánek vystoupil, aby tu strávil dovolenou se svým synem.

Nelibost vzbudil Topolánek i svým odmítnutím cestovat do Etiopie a Jemenu v létě, kdy jeho partnerka Lucie Talmanová byla v porodnici. Do Etiopie nakonec odcestoval místo předsedy vlády vicepremiér Jiří Čunek a návštěva Jemenu byla zrušena, což vyvolalo nevoli na druhé straně. Topolánek si proto naplánoval cestu do Jemenu na letošní březen.

Do Ameriky za pět miliónů

Topolánkova nadcházející mise do USA a Kanady, kam odjíždí v pondělí, spolyká podle plánovaných nákladů pět miliónů korun.

Další miliónovou zahraniční cestou bude v dubnu Klausova účast na zasedání NATO v Bukurešti. Hrad sečetl náklady na čtyři milióny.

Premiér se letos chystá do Peru, kde by se měl zúčastnit summitu EU se zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku.

Nákladná jsou i přijetí zahraničních představitelů. Například lednový pobyt generálního tajemníka Státní rady Číny v Česku vyšel na jeden a čtvrt miliónu korun. Na 800 tisíc jsou vyčísleny náklady na jednodenní pobyt polského premiéra Donalda Tuska v lednu kvůli radaru.