Poslanec a člen Zahraničního výboru Sněmovny Petr Wolf (ČSSD) v dubnu 2007 vyjádřil podporu umístění radaru. Nyní již zastává mírnější názor, ovšem klade důraz na to, jak nakonec jednání o radaru dopadnou.

"Prozatím platí stále dvě podmínky, které má sociální demokracie. Aby byl radar součástí NATO a proběhlo referendum. U první podmínky to vypadá, že se to k tomu blíží, druhá podmínka se prozatím neřeší," řekl Novinkám Wolf.

"V podstatě budu vycházet z těchto dvou podmínek, pokud se do té doby něco nezmění. Myslím si, že se k tomu ještě povedou různá jednání," doplnil poslanec ČSSD.

Wolf nemá s radarem podle svých slov problém, pokud budou obě podmínky splněny. Na dotaz, jak by se při hlasování zachoval, pokud by se podařilo prosadit pouze zapojení radaru v rámci NATO, Wolf neurčitě odpověděl: "Nechme to na vývoji, potom vám těžko k tomu odpovím. Pak platí v současné chvíli, k dnešnímu dni, že bychom neměli hlasovat pro."

Nebrání se jednání s Ruskem
Radarovou základnou se ve středu zabývali členové Zahraničího výboru Sněmovny. První náměstek ministryně obrany Martin Barták na jednání výboru uvedl, že Česká republika bude trvat na tom, aby se na výstavbě základny podílely české firmy, a to nejenom zbrojařské. 

Podle Kateřiny Weissové z ministerstva zahraničních věcí Česko prosazuje, aby ve smlouvě byl zvláštní článek zakotvující zapojení radaru do budoucícho systému obrany NATO. Další kolo vyjednávání o "radarové smlouvě" proběhne začátkem března. Weissová uvedla, že jednání o smlouvě se zrychlují.

Jasno v horizontu týdnů
"Je možné, že přecházíme z horizontu měsíců do horizontu týdnů," uvedla na otázku, kdy očekává definitivní dokončení dohody. "
Čas není rozhodující, rozhodující je kvalita. Pokud budou naše požadavky splněny, může být dohoda rychle hotova," dodal Barták.

 

Ministerstva obrany a zahraničí konzultovala na dvou jednáních otázku radaru s Rusy. "Jednali jsme s náčelníkem generálního štábu ruské armády Jurijem Balujevskim," uvedl Barták.

Resort obrany podle něj zaslal Balujevskému pozvání na návštěvu Prahy. "Není jasná, zda přijede," uvedl ovšem Barták.

Roční výpověď
Čeští vyjednavači se také nebrání další návštěvě Moskvy. "Deklarovali jsme zájem o pokračování konzultací," sdělil náměstek ministryně obrany.
 

Českým vyjednavačům se podle Weissové podařilo prosadit do smlouvy o radaru výpovědní lhůtu pro Američany. "Výpovědní lhůta je jeden rok, pak americké straně zbývá jeden rok na odstěhování radaru," prozradila.