Požadavek KDU-ČSL je podle předsedy strany Jiřího Čunka i reakcí na nedávné zdlouhavé rozhodování poslanců a senátorů o obsazení prezidentského úřadu, které provázely procedurální spory, výhrůžky, podezřelé zásilky či obvinění z korupce.

Vedení lidovců se shodlo i na tom, že nikdo ze zákonodárců této strany nemůže být trestán za to, jak hlasoval. reagovali tak na protesty královéhradecké organizace, které vadilo, že poslanec Jiří Hanuš hlasoval pro Václava Klause, i když mu krajská organizace doporučila volit Jana Švejnara.

Občanští demokraté, lidovci a zelení se v koaliční smlouvě zavázali zahájit diskusi o přímé volbě hlavy státu, shoda mezi nimi ale nepanuje. Zatímco obě menší vládní strany chtějí, aby o nejvyšší ústavní funkci rozhodovali občané, ODS je spíše pro zachování tradice, kdy prezidenta vybírá parlament.

Sobotka svolá schůzku předsedů stran

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) v úterý zopakoval, že svolá schůzku předsedů pěti parlamentních stran do Senátu právě k debatě o přímé volbě prezidenta.

„Dvacátého šestého září jsem na senátní konferenci o přímé volbě prezidenta za účasti pěti předsedů parlamentních politických stran slíbil, že v té diskusi budeme na půdě Senátu pokračovat. Teď svůj slib plním a v Senátu se kulatý stůl na toto téma uskuteční. Je o čem debatovat, zvláště po letošní prezidentské volbě, která diskuse o způsobu, jak volit prezidenta, znovu rozhořela. My jsme v Senátu s tímto tématem přišli v předstihu, chceme politickou diskusi bez emocí a samozřejmě diskusi odbornou,“ uvedl Přemysl Sobotka.