"Takzvaná čínská zeď platí do konce února. Od 1. března bude tedy Jan Švejnar znovu dostávat od banky veškeré materiály a bude znovu plně vykonávat funkci předsedy dozorčí rady," uvedla mluvčí.

Švejnar byl připraven se pozice v dozorčí radě ČSOB úplně vzdát, pokud by byl zvolen prezidentem. Parlament ale minulý pátek zvolil Václava Klause.

Česko-americký ekonom čelil kvůli svému angažmá v bance kritice. Někteří politici ODS mluvili o riziku střetu zájmů kvůli tomu, že ČSOB se s českým státem soudí o miliardy korun. Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek dokonce naznačil spojitost mezi ČSOB a financováním Švejnarovy kampaně, což prezidentský kandidát razantně popřel.

Nevyloučil kandidaturu do Senátu

Švejnar podle politických stran, které ho vyslaly do klání o Pražský hrad, neřekl v české politice poslední slovo. Profesor Michiganské univerzity uvedl, že svou další politickou kariéru si promyslí během několika nadcházejících měsíců, zatím si chce hlavně odpočinout po náročné kampani. Zcela ale nevyloučil, že by mohl kandidovat v senátních volbách.

Lékař Pavel Trpák (ČSSD), který je kandidátem sociální demokracie do podzimních senátních voleb na Trutnovsku, v pondělí uvedl, že je připraven vzdát se své kandidatury ve prospěch Švejnara. Ten ale nabídky využít nehodlá. V kuloárech se mluví o tom, že pokud by se Švejnar o křeslo v horní komoře parlamentu skutečně ucházel, spíš by to bylo v Praze.