Jednání ČSSD se účastní i bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar. Přítomným novinářům sdělil, že si nechá pár měsíců na rozmyšlenou a po uplynutí této doby sdělí, jak se zapojí do české politické scény.

Sociální demokracie je podle Jana Švejnara perspektivní a je schopná nabídnout politickou budoucnost, proto jí také rostou preference.

Švejnar sociálním demokratům poděkoval za podporu a omluvil se za to, že jim slíbil vítězství, které se nakonec nepodařilo. "Nezvítězili jsme, ale dokázali mnohé," uvedl s tím, že ještě před dvěma měsíci nikdo nevěřil, že by byl jeho boj s Václavem Klausem, který prezidentskou funkci obhajoval, vyrovnaný.

Také Paroubek v části projevu otevřeném médiím řekl, že to, čeho se podařilo dosáhnout bylo "neuvěřitelné".

ČSSD obviňuje KSČM

Sociální demokraté připisují zodpovědnost za znovuzvolení Václava Klause především komunistům a jejich předsedovi Vojtěchu Filipovi. Tvrdí, že komunisté nehráli fér hru a zavinili neúspěch protiklausovské koalice. Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška to bude znamenat "debatu o změně k přístupu ke KSČM". Komunisté naopak tvrdí, že za nezvolení Švejnara mohou především přeběhlíci ze sociální demokracie.

Strana po prezidentské volbě ale také pociťuje jako největší chybu selhání poslance Evžena Snítilého, který nevolil Jana Švejnara a dal raději hlas kandidátovi ODS Václavu Klausovi. Členové Ústředního výkonného výboru ČSSD se tak vyjadřovali ještě před zahájením jeho dnešního zasedání, na kterém vystoupí i Švejnar.

Foldyna: Personální politika neexistuje

Strana má podle vlivného člena výboru z Ústecka Jaroslava Foldyny nulovou personální politiku a z toho vyplývá špatný výběr kandidátů do voleb. To je podle něj příčinou toho, že někteří poslanci selhávají v klíčových situacích.

Ne všichni sociální demokraté se také ztotožnili s prezidentským kandidátem Švejnarem. Strana by měla už nyní pomýšlet na vlastního prezidentského kandidáta do příštích voleb, uvedl.

Podle jiných členů výboru se mnozí poslanci bojí říci při zasedání stranických orgánů svůj názor, protože se bojí, že by se nedostali na placená místa. Sociální demokracie bude muset selhání poslance Snitilého řešit, soudí předseda Ústřední kontrolní komise ČSSD Martin Starec. Podotkl také, že se Snítilý jednání ČSSD o prezidentském kandidátovi nezúčastnil.