„Je to zatím nejchladnější ráno této zimy. V lednu jsme zaznamenali pouze jednou mínus 18,2, ale to není na zdejší zimní šumavské podmínky nic neobvyklého a to platí i pro dnešních mínus dvaadvacet,“ řekl Právu Karel Tittl ze zdejší meteorologické stanice.

Chlad přinesl vítr ze severu

Sobotní předpovědi meteorologů se tak plně potvrdily. Už včera teploty poklesly na minus pět až minus devět stupňů, na horách bylo ještě o dva až pět stupňů chladněji, když se nad území republiky přesunula tlaková výše postupující od Severního moře. Chlad přinesl severní vítr.

Nejnižší teploty zaznamenaly stanice na východě území, na Lysé hoře rtuť teploměru poklesla na minus 16,6 stupně Celsia. I přes den se držely teploty těsně pod bodem mrazu.

Mráz přinesla tlaková výše, která je nad Českou republikou a postupuje podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu na jih. Zatímco ráno bude teplota hluboko pod bodem mrazu, přes den se v Čechách bude pohybovat na nulou, mezi jedním a čtyřmi stupni Celsia.

Letošní zima se řadí k teplejším

Chladněji bude na Moravě a ve Slezsku, kde denní teploty vystoupí nanejvýš na minus jeden stupeň, v horách ve výši 1000 metrů pak vystoupá rtuť teploměru na minus tři stupně.

Na začátku příštího týdne mráz podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu ustoupí, ráno bude slabě mrznout, přes den vystoupí teploty nad nulu, v pondělí na plus čtyři stupně, ve středu až na šest stupňů. Letošní zima se tak bude nadále řadit k teplejším.