Zejména list Der Standard zdůrazňuje, že se do popředí dostaly jasné politické požadavky. Připomíná, že komunisté jednoznačně spojili svůj postoj s otázkou chystané americké radarové základny.

Protože ale zelení jejich odpor vůči základně nepodpořili, odepřeli komunisté v rozhodující chvíli svou podporu kandidátovi zelených Janu Švejnarovi.

Der Standart připomíná, že Klaus a ODS vysílali v poslední době velmi vstřícné signály vůči křesťanským demokratům a to zřejmě rozhodlo o jejich většinové podpoře pro staronového prezidenta. Připomíná i to, že rozhodnutí přinesl "přeběhlík" Evžen Snítilý, který se postavil proti stranické linii sociálních demokratů a hlasoval pro Klause.

Také list Die Presse, podle něhož byla druhá volba obtížný porod, považuje za klíčovou změnu postoje poslance Snítilého a konstatuje, že vyvolala okamžitě obvinění z vydírání a korupce ze strany ČSSD.

Nasazení Bobošíkové byl jen tah

Nominaci Jany Bobošíkové, kterou označuje za "ultranacionalistku a nepřátelskou vůči Německu", hodnotí deník jen jako taktický manévr, který měl podpořit požadavky komunistů, kteří žádali přísliby odmítnutí radaru, neútočení ze strany ČSSD a stejného přístupu Švejnara ke všem stranám.

Zelení, jejichž ministr zahraničí Karel Schwarzenberg radar podporuje, však požadavky komunistů odmítli. I americký list USA Today už v pátek upozornil, že oba kandidáti podporovali stavbu radaru.

Za taktický tah označuje nasazení Bobošíkové i německý Der Spiegel.

Klaus má hodně pravomocí

List Die Welt připomíná, že volba byla chaotická a plná zvratů. Především ale zdůrazňuje, že Švejnar je na rozdíl od Klause proevropský. Klaus podle listu kritizuje EU jako aparát centralizace.

Připomíná, že bude v čele státu stát v době, kdy ČR bude předsedat EU. Welt také vypichuje, že Klaus je velkým odpůrcem boje za životní prostředí. Deník připomíná, že pravomoci českého prezidenta nejsou zanedbatelné.