"Neomlouvám se často. Dneska to udělám. Z hlediska formy určitě, z hlediska obsahu také. Je vidět, že nám všem tečou nervy, takže se Pavlu Bémovi omlouvám. Samozřejmě, zůstává členem týmu," řekl Topolánek po schůzce vyjednávacího týmu ODS se zástupci KSČM, které se primátor rovněž zúčastnil.

Bém na dotaz, zda omluvu přijímá, uvedl: "ODS má jediný cíl. Být jednotná, zítra uspět se svým kandidátem. Držíme se starého dobrého hesla: V jednotě je síla. Takže samozřejmě přijímám“.

Bémovu práci při získávání podpory pro znovuzvolení Václava Klause prezidentem Topolánek ostře kritizoval. Podle informací Práva byl Bém dokonce dočasně z týmu vyjednavačů ODS vyloučen. Nakonec byl ale po nátlaku z Hradu přijat zpět.

Více o napětí mezi Topolánkem a Bémem čtěte zde

Volba musí být důstojnější, shodl se Topolánek s Filipem

Samotná schůzka občanských demokratů a komunistů mnoho nového nepřinesla. Obě strany zopakovaly, že trvají na svých kandidátech, KSČM prosazuje europoslankyni Janu Bobošíkovou, ODS chce dosáhnout znovuzvolení Václava Klause.

"Dohodli jsem na tom, že při večerním jednání u předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka budeme prosazovat takové hlasování o procedurách, abychom došli k výsledku, abychom byli konstruktivní,“ uvedl po jednání s komunisty na společné tiskové konferenci premiér Topolánek.

Pokusí se také podle něj prosadit, aby při volbě každý volitel měl jeden hlas. ODS a KSČM tak chtějí zamezit situaci, kdy by poslanec nebo senátor hlasoval pro více kandidátů a předejít hádkám kolem počtu hlasů. Na způsobu volby se občanští demokraté s komunisty nedohodli. ODS nadále prosazuje tajnou, KSČM veřejnou volbu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vpravo) a šéf ODS Mirek Topolánek po jednání zástupců obou stran:. Předseda KSČM Vojtěch Filip (vpravo) a šéf ODS Mirek Topolánek po jednání zástupců obou stranfoto: Novinky/Jiří Ovčáček

Účastníci jednání se také shodli na potřebě zajistit důstojnější průběh druhé volby hlavy státu, než minulý týden. Neuvedli ale žádné konkrétní kroky, jak toho dosáhnout.

O organizaci volby mají odpoledne jednat také zástupci vedení Sněmovny a Senátu. Předpokládá se, že budou debatovat mimo jiné znovu o tom, zda by volba měla být tajná, nebo veřejná.