Komunisté v úterý pozdě večer nominovali na Hrad Bobošíkovou, pod její kandidaturu se podepsalo 17 z 26 komunistických poslanců.

KSČM si ovšem nechala pootevřená vrátka i pro podporu Jana Švejnara. Jejich favoritka Bobošíková totiž například nemusí projít do druhého kola třetí volby. Pak by se mohlo rozhodovat mezi Klausem a Švejnarem.

Může ovšem také odstoupit z klání již před prvním kolem. Již v úterý ráno k tomu přijal výkonný výbor strany usnesení, které se rozhodl odtajnit až ve středu.

Komunisté chtějí za podporu Švejnara garance proti radaru

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika řeknou komunisté Švejnarovi ano v případě, že sociální demokraté a Strana zelených nepodpoří americký radar a uzavřou s komunisty pakt o neútočení.

Po Švejnarovi KSČM požaduje, aby měl rovný přístup ke všem politickým stranám. "O tom všem chceme s ČSSD a zelenými jednat," řekl Novinkám Kováčik.

Premiér: tlak na volitele pokračuje
Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) je kandidatura Bobošíkové motivována zviditelněním. „Komunisté tím, že je pod její nominací jen 17 podpisů, vzkazují sociálním demokratům, buď si ten hlas seženete u nás nebo u klausovské koalice, tak máte Švejnara v druhém kole,“ míní Topolánek.

Podle něj by Klaus mohl v prvním kole třetí volby dostat 92 hlasů, Švejnar 91 a Bobošíková 17 hlasů. "Rozumím tomu kroku komunistů jako snahu odtáhnout se od sociálních demokratů a toho, co se dělo minulý týden,“ uvedl premiér.

Topolánek si nemyslí, že by kandidatura Bobošíkové nahrávala Klausovi. „Spíše to nutí k pokračování tlaku na volitele Václava Klause,“ uvedl.

Liška (SZ): Musím se nad tím pousmát

Místopředseda Strany zelených a ministr školství Ondřej Liška: "Musím se na tím spíš pousmát. My jsme jasně řekli, že otázku amerického radaru s prezidentskou volbou nebudeme spojovat. To jsou naprosto oddělené záležitosti. Prezident v této věci nemá žádné kompetence, protože smlouva bude ratifikována parlamentem. Tento požadavek nám přijde stran prezidentské volby naprosto neadekvátní."

"Pokud jde o pakt o neútočení, mám pocit, že takový pakt lze uzavřít pouze formou koaliční smlouvy a to se uzavřít s komunisty nechystáme," dodal Liška.

"Nemyslím si, že je nutné s komunistickou stranou o čemkoliv dalším jednat, rozhodně ne o kandidatuře paní Bobošíkové. Je to výsměch všem těm, kteří se snaží o volbu profesora Švejnara," uvedl Liška. Zítra se podle něj sejde předsednictvo zelených a bude ještě postup přehodnocovat.

Kováčik připustil i stažení nominace Bobošíkové

Kováčik připustil, že by komunisté mohli v případě úspěšných jednání stáhnout nominaci Bobošíkové. "Paní Bobošíková byla řádně nominována. Budeme samozřejmě chtít jednat i o její kandidatuře a otázka, co s tou kandidaturou dál, bude ponechána na výsledku těchto jednání," řekl Kováčik.

Předseda KSČM Vojtěch Filip, europoslankyně Jana Bobošíková a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.:.Předseda KSČM Vojtěch Filip, europoslankyně Jana Bobošíková a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik na úterním společném jednání.foto: Právo/Lukáš Táborský

Odmítl, že by byla kandidatura Bobošíkové pouze účelovým tahem. "Nebyl to od nás tah, mysleli jsme to vážně, zejména v okamžiku, kdy někteří členové tzv, Aliance pro změnu na Hradě apriori odmítli předem jakékoliv jednání s KSČM. Jsme v situaci, kdy si nemůže politická scéna dovolit s KSČM nemluvit," sdělil šéf komunistických poslanců.

Již dnes dopoledne by se mohli komunisté sejít se sociálním demokraty.

Bobošíková podle Kováčika o usnesení ví a prohlásila, že ponechává na komunistech, jakou zvolí taktiku a jak se zachovají.

Kováčik zdůraznil, že komunisté v tajné i veřejné volbě nepodpoří Václava Klause a nepomohou mu ani nepřímou podporou.

Švejnar má před páteční volbou jisté hlasy zelených, sociálních demokratů, některých lidovců a nezávislých senátorů. Klause podporuje 122 volitelů ODS a část lidovců.

Tajné usnesení KSČM
"Podporovat Jana Švejnara za předpokladu, že ČSSD a Strana zelených spolu s KSČM budou respektovat názor občanek a občanů ČR a zaváží se, že nepodpoří umístění radarové základny USA."

"ČSSD a Strana zelených uzavřou s KSČM pakt o neútočení a slušnosti ve vzájemných vztazích.Jan Švejnar v případě svého zvolení bude prezidentem s rovným přístupem ke všem politickým stranám, který nebude obcházet Ústavu ČR."

Komunisté chtějí prý jen zvýšit svou cenu

Politici hodnotí rozhodnutí KSČM nominovat Bobošíkovou jako taktický krok. Místopředseda lidovců Jan Kasal se domnívá, že Bobošíková se nakonec páteční volby vůbec účastnit nemusí. Komunisté se podle něj možná tímto rozhodnutím jen snaží ještě zvýšit svou cenu před prezidentskou volbou.

Nakonec by podle něj mohli její nominaci stáhnout a přiklonit se na stranu někoho z dvojice Klaus-Švejnar, řekl Kasal ve středu ráno na ČR-1 Radiožurnálu.
Předseda lidovců Jiří Čunek odmítl, že by Bobošíková mohla získat hlasy zákonodárců jeho strany.

Poslanci a senátoři KDU-ČSL by měli v druhém kole prezidentské volby volit tajně. Vyzvala je k tomu v úterý celostátní konference strany. Důvodem je průběh prvního kola volby, který byl podle lidovců nedůstojný.

Zeman na hrad nepřijede
Bývalý neúspěšný prezidentský kandidát Miloš Zeman se páteční volby na Pražském hradě nezúčastní.

Pozvání KSČM odmítl s tím, že si projev Jany Bobošíkové, kterou považuje za „velmi sympatickou ženu,“ poslechne doma na Vysočině u televize.

Komunisté pozvali na Hrad také exprezidenta Václava Havla. Zda nabídku přijme ještě jisté není.

Pozvání obou mužů se uskutečnila na popud Jany Bobošíkové, která si přála, aby se pátek na Pražské hradě stal "místem svornosti".