Právu informaci o rozhodnutí komunistů potvrdil šéf KSČM Vojtěch Filip. Bobošíková nominaci přijala.

"Vážím si toho. Na jedné straně cítím velkou radost, na druhé straně velkou zodpovědnost.Vyjednávání o své osobě nechám na těch, kteří mě nominovali," řekla Bobošíková.

Středu ještě podle svých slov stráví v Bruselu. "Jsem za to placena. Večer se však již vracím do Prahy," dodala čerstvě nominovaná kandidátka.

Poslanecký klub nominaci Bobošíkové nepřijal jednomyslně, ale většinově. Filip je přesvědčen, že Bobošíková při volbě získá hlasy komunistických zákonodárců.

Volební komise již přijala nominaci Jany Bobošíkové.

Komunisty naštvala Jacques
Podle šéfa komunistických poslanců Pavla Kováčika bylo poslední kapkou, která rozhodla o nominaci Bobošíkové prohlášení šéfky poslanců zelených Kateřiny Jacques. Měla podle něj říci, že se nebude podřizovat vůli komunistů.

Na dotaz, zda nominací Bobošíkové KSČM nepomůže zvolení Václava Klause, odpověděl, že to není na komunistech.

Kateřina Jacques byla ve středu ráno ke komunistům ještě tvrdší. Za rozhodnutím o nominaci Bobošíkové je podle ní tajná dohoda komunistů s ODS nebo přímo s Václavem Klausem. To, že KSČM nominuje Bobošíkovou je podle ní jen zástěrka, jak umožnit zvolení Václava Klause, ale nepodpořit jej přímo, což by zřejmě odmítli komunističtí voliči.

Šance Bobošíkové jsou podle ní nulové, její nominaci označila za legrační. Zelení dál stojí za Janem Švejnarem.

Dolejš i Balín proti
Podle informací Práva klub v úterý převálcoval předseda Filip s expředsedou strany Miroslavem Grebeníčkem. Naopak rozčarování neskrýval místopředseda Dolejš.

„Přestože mám pochybnosti, že tento krok naplní naše cíle, respektuji rozhodnutí těch, kteří se rozhodli podepsat nominační listinu," řekl Právu Dolejš.
Roztrpčen je rozhodnutím klubu senátor Balín. Chce i nadále volit Jana Švejnara.

Paroubek: nominace Bobošíkové nahrává Klausovi

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se domnívá, že rozhodnutí komunistů nominovat na funkci hlavy státu europoslankyni Janu Bobošíkovou nahrává Václavu Klausovi.

Novinářům po úterním jednání předsednictva strany řekl, že KSČM by tak nesla spoluodpovědnost za případné znovuzvolení současného prezidenta. Prohlásil také, že krok KSČM komplikuje možnou budoucí spolupráci s komunisty.

Kasal: do pátku možná nevydrží
Místopředseda lidovců Jan Kasal se domnívá, že Bobošíková se nakonec páteční volby vůbec účastnit nemusí. Komunisté se podle něj možná tímto rozhodnutím jen snaží ještě zvýšit svou cenu před prezidentskou volbou.

Nakonec by podle něj mohli její nominaci stáhnout a přiklonit se na stranu někoho z dvojice Klaus-Švejnar, řekl Kasal ve středu ráno na ČR-1 Radiožurnálu.


Na Hradě má být i Havel se Zemanem

Filip novinářům večer řekl, že Bobošíková na setkání s komunistickými poslanci vyjádřila přání, aby se Pražský hrad stal v pátek "místem svornosti".

Požádala při této příležitosti o to, aby se páteční volby na Hradě zúčastnili i exprezident Václav Havel a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman.

Filip již Zemana pozval telefonicky. Jak se bývalý neúspěšný kandidát na prezidentský post rozhodne, není jisté. Ve středu chce Filip oba muže ještě obeslat oficiálním pozváním.

Na klubu zaujala
Komunisté si Bobošíkovou po večerním setkání na poslaneckém klubu pochvalovali. „Jednání s potenciální kandidátkou na Hrad patřilo k nejsrdečnějším, která jsme v poslední době absolvovali.
Poslanci KSČM nyní budou celou situaci posuzovat,“ řekl po jednání s europoslankyní Kováčik.

Lepší než Švejnar
Kováčik odmítá, že by případnou nominací europoslankyně Jany Bobošíkové pomáhali komunisté Václavu Klausovi.

„Nejsem přesvědčen o tom, že nominací paní Bobošíkové volíme Václava Klause. My si dokonce myslíme, že je lepším kandidátem, než Jan Švejnar. Podle toho také budeme při těch jednáních postupovat. Stále také platí usnesení nevolit a nepodporovat Václava Klause,“ řekl před oznámením o nominaci Kováčik.

Podle něj nebudou komunisté třetím kandidátem tříštit síly, což by pomohlo opět Klausovi. „Jsem přesvědčen, že vyjednáme situaci, kdy budou pouze dva kandidáti ve druhé volbě,“ sdělil Kováčik.
To by znamenalo, že komunisté buď vyjednají podporu Bobošíkové, nebo nebudou nakonec nikoho kandidovat a souboj o Hrad se opět odehraje mezi Klausem a Švejnarem.


Europoslankyně Jana Bobošíková přichází na poslanecký klub KSČM.

Europoslankyně Jana Bobošíková přichází na poslanecký klub KSČM. foto: Právo/Lukáš Táborský

„Chceme, aby s námi Strana zelených a sociální demokracie případně jednala, navzdory tomu, že jsou podány příslušné návrhy,“ vyzval obě politické strany Kováčik.

Bobošíková: Radar mají postavit Češi
„Bylo to moje první jednání s klubem KSČM. Seznámila jsem poslance se svými postoji k záležitostem, které je evidentně zajímají a samozřejmě jsem pak také odpovídala na jejich otázky. Z celé schůzky mám velmi dobrý pocit, ta atmosféra byla nekonfrontační a srdečná,“ řekla pak Bobošíková.

Komunistům řekla, že je zastánkyní referenda, u radaru má ojedinělý názor, chce, aby si jej ČR postavila sama. „Nestavme ho ve službách jakékoliv cizí mocnosti,“ uvedla Bobošíková.

Dále poslancům KSČM řekla, že je příznivkyní jaderné energetiky. Hovořili také o sociální a zahraniční politice.Bobošíková se nepovažuje za levicového kandidáta. „Nacházíme styčné body v některých otázkách českých národních zájmů, zahraniční politiky a energetické bezpečnosti. A to já považuji za tak důležité věci, že by v nich levicovost nebo pravicovost neměla hrát až tak zásadní význam. Tady jde o elementární zájmy občanů,“ vysvětlila.


„Považujeme za symbolické, že se najde v ČR člověk, který se nebojí být statečný a jít s komunisty do boje,“ doplnil Kováčik.

Prezidenta zvolit do 7. března
Kováčik nevyloučil, že pokud se nepodaří ve druhé volbě zvolit prezidenta, budou komunisté požadovat delší čas na to, aby se na třetí volbu připravili. KSČM totiž vadí, že mezi první a druhou volbou uplyne pouze týden, chtějí, aby to bylo čtrnáct dní.

Komunisté podle Kováčika prosazují, aby byl prezident zvolen do 7. března. V ten den totiž končí Václavu Klausovi funkční období a Česko by bylo bez prezidenta.

Václav Klaus má v druhém dějství prezidentské volby místo jisté. Zákonodárci ODS v úterý volební komisi předali návrh na jeho nominaci. Podepsalo jej všech 81 poslanců občanských demokratů. Také Jan Švejnar již byl nominován.

V první volbě komunisté nehlasovali ani pro jednoho z kandidátů a umožnili tak Janu Švejnarovi, aby prošel do druhé volby.

Tím, že Švejnara jasně nepodpořili, přestože je jim bližší než prezident Václav Klaus, protestovali proti tomu, že s nimi strany, které česko-amerického ekonoma navrhly, o jeho nominaci předem nejednaly .

ON-LINE CHAT s místopředsedou KSČM Jiřím Dolejšem