Právu to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Po skončení jednání Snítilý řekl, že do čtvrtka ještě v poslaneckém klubu zůstává. Pak oznámí, zda opustí klub, stranu a nebo se vzdá i mandátu poslance.

Snítilý řekl, že ví, že svým pátečním hlasováním porušil usnesení ČSSD. Od té doby uvažuje o tom, že se vzdá mandátu. Na připomínku, že Michal Pohanka a Miloš Melčák, kteří se v ČSSD také vzepřeli a přesto mandát hned nesložili, řekl, že on není Melčák a Pohanka.

Snítilý, stejně jako dvě nezávislé senátorky Liana Janáčková a Jana Juřenčáková, dostal poštou náboje. Uvažuje o tom, že požádá o ochranku.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že úvahy o odchodu Snítilého z klubu jsou předčasné. Strana po Snitilém prý nechtěla, aby se vzdal mandátu. Pokud by se tak stalo, nahradil by jej ve Sněmovně jiný sociální demokrat. "Diskuze (na klubu) byla velmi věcná, nebyla nějak dramatická. Předpokládám, že si (Snítilý) do konce týdne odpočine, srovná myšlenky a pak se zapojí do práce klubu," dodal.

Pokud by se Snítilý vzdal mandátu, podle volební matematiky by jej nahradila bývalá poslankyně Iva Šedivá.

Paroubek naznačil, že celá událost mohla být předem naplánovaná. On a předseda klubu Michal Hašek prý poté, co byl Snítilý hospitalizován, zašli za premiérem Mirkem Topolánkem a ministrem vnitra Ivanem Langerem, aby požádali o jeho vypárování při volbě prezidenta. Premiér prý odvětil, že jak může předseda ČSSD vědět, koho by poslanec volil. "Langer pak začal křičet, že celou noc jsem klečel na Svítilém a tohle je výsledek," uvedl Paroubek.

Langer obvinění ČSSD odmítá a tvrdí, že nátlak na Svítilého prováděli právě soc. dem., protože se odvážil nedát hlas Švejnarovi.

Třetí kolo v nemocnici

Snítilý ještě před schůzkou klubu řekl, že ještě neví, jestli ve druhé volbě dá svůj hlas Václavu Klausovi nebo Janu Švejnarovi.

V první volbě se neúčastnil třetího kola volby prezidenta. V sobotu byl hosptalizován, v neděli byl z nemocnice propuštěn. Minulý pátek podle dostupných informací nehlasoval ve druhém kole ani pro jednoho z uchazečů o funkci hlavy státu, tedy ani pro Jana Švejnara, který byl oficiálním kandidátem ČSSD.

Spekuluje se o tlaku, jemuž Snítilý údajně čelil. Občanští a sociální demokraté se ale z vytváření tohoto tlaku obviňují navzájem.

Sociální demokraté v sobotu uvedli, že se Snítilý zhroutil po schůzce s poslancem a ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) a poslankyní Zdeňkou Horníkovou (ODS), protože na něj činili nátlak. To ale Langer i Horníková popřeli. Langer naopak obvinil z nátlaku na Snítilého sociální demokraty, protože poslanec při druhém kole prezidentské volby nepodpořil Švejnara, který kandidoval s podporou ČSSD proti Václavu Klausovi. Sám poslanec odmítá, že by s Langerem jednal.

Ivan Langer:. Langer viní z nátlaku na Snítivého ČSSD.foto: Právo/Milan Malíček

Podle šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka se jméno Snítilého dvakrát objevuje v tzv. registračních svazcích, které Archív bezpečnostních složek ministerstva vnitra převzal od ministerstva obrany. Snítilý ale disponuje negativním lustračním osvědčením a nefiguruje v žádném veřejně přístupném seznamu spolupracovníků Vojenské kontrarozvědky ani StB.