Filip očekával, že šéfové stran s výjimkou ODS, která podporuje Václava Klause, začnou spolu okamžitě v sobotu jednat. To se ale nestalo. „Oni si asi myslí, že nás převálcují, to na mne zkoušet nebudou,“ zlobil se Filip.

Jiné špičky KSČM si uvědomují, že další kandidát proti Klausovi vedle Švejnara vlastně umožní prezidentovo znovuzvolení.

ON-LINE CHAT: V pondělí od 10 hodin diskutujte s místopředsedou KSČM Jiřím Dolejšem.
Ke slovům místopředsedy Jiřího Dolejše a šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika, kteří považují Švejnara za kandidáta, o němž je možné dále jednat, Filip prohlásil: „Když nebude jednání, nebude!“


„Je to sebevražda“
 Za Kováčika s Dolejšem se ale postavil místopředseda poslanců KSČM Alexander Černý. „Vůbec nepřipadá v úvahu, že by někdo kandidoval vedle Švejnara. To je přece sebevražda. Jediná, opravdu jediná možnost je, že by se minimálně ČSSD a zelení s námi dohodli, že budeme nominovat místo Švejnara třeba Motejla. Každý další vedle Švejnara by musel být Einstein,“ řekl Právu Černý.

I když Filip po Švejnarově návštěvě klubu KSČM připustil, že pro něj mluví veřejné mínění, v neděli čísla zpochybnil. Průzkum pro KSČM prý vypadá jinak než pro ČSSD, kde to vypadalo na tři čtvrtiny komunistických voličů pro Klausova soupeře.

       

„Švejnar tak dobře nevychází,“ řekl Filip. Dodal, že když nebyl zvolen kandidát zelených Švejnar, je teď řada na KSČM a ČSSD. „Zelení už šanci dostali,“ zdůraznil.


Jeho spolustraníci však o průzkumu nic nevědí. „Je pravda, že žádný speciální průzkum jsme si nedělali,“ reagoval pro Právo Kováčik. Přiznal, že ve straně jsou lidé proti Švejnarovi, ale ne všude. Podle Černého zřejmě průzkum vychází z dopisů a e-mailů od stranických funkcionářů. „V klubu Švejnar neprojde,“ odhadl Kováčik.


Tři senátoři byli
pro Švejnara
Dilema prožívali komunisté po druhém kole, v noci z pátku na sobotu. Podle informací Práva odmítli v noci všechna oficiální jednání a odkazovali na usnesení stranického výkonného výboru nepodporovat a nevolit Klause, ale také nevolit Švejnara.

ON-LINE Reportáže: První pokus o zvolení prezidenta
Pátek: Šest hodin obstrukcí a dvě kola na poslední chvíli
Sobota: Mizení zákonodárců a obviňování z manipulace

„Dostali jsme ale signál od lidovců, že váhají a že by od nás potřebovali vstřícné gesto, tedy schválit si volné hlasování. To by sice nepomohlo Švejnarovi, ale ukázalo by to ochotu komunistů o Švejnarovi dále jednat. To ale na poslaneckém klubu neprošlo,“ řekl Právu Dolejš.


O volné hlasování usilovali hlavně tři senátoři KSČM, kteří také pro Švejnara hlasovali ve třetím kole, zatímco poslanecký klub se jednotně zdržel.


Podle senátora Vlastimila Balína však KSČM o víkendu promarnila příležitost „shodit ze sebe balast minulosti. Našimi hlasy mohlo dojít ke změně na Hradě. Je mi líto, že jsme hlasovali pro Švejnara jenom my tři senátoři“.