Při páteční a sobotní prezidentské volbě ve Španělském sále Pražského hradu jste za stolkem na pódiu nehnul na rozdíl od svého soka Václava Klause ani brvou. Co se vám vlastně honilo hlavou?

Vše jsem sledoval s velkým zájmem. Volba pro mne bylo zajímavá zejména v tom, že jsem viděl proces parlamentní demokracie přímo zevnitř.

A jak na vás s odstupem jednoho dne celá procedura volby působí?

Byla to opravdu komplikovaná situace, neboť neexistuje zákon, který by úplně určoval, jak spolu má horní a dolní komora parlamentu jednat. Vše se mi zdálo v pořádku, tedy až na skutečnost, že jsem měl dojem, že sčítání hlasů jednotlivých volitelů v druhém kole nebylo z nejpreciznějších. Proto jsem byl rád, že ve třetím kole došlo k lepšímu sčítání.


Proč nebylo podle vás sčítání precizní?

Když můj tým počítal hlasy, vycházel nám u Václava Klause ve druhém kole zcela rozdílný výsledek, a to 140 hlasů, nikoli 142.


Soudíte, že to bylo účelové?

To nedokážu posoudit.


Jak působila volba na vaši manželku a děti?

Divily se, jak je komplikovaná. Ale když pochopily složitost procedury, se zájmem vše sledovaly.


Zůstávají i nadále v Praze, aby vás podporovaly, anebo se vracejí do USA?

Děti dnes odletěly, protože syn má práci jako investiční bankéř, dcera zase zkoušky, ale manželka zůstává.

Velvyslanec USA Richard Graber se zdraví s manželkou Jana Švejnara Kathy.:. Velvyslanec USA Richard Graber se zdraví s manželkou Jana Švejnara Kathy.foto: Právo/Milan Malíček

Jaký zastáváte nyní názor co do způsobu volby: měla by být v pátečním druhém kole znovu veřejná, anebo tajná, jak opět navrhuje ODS?

Kandidáti by měli zůstat mimo a neangažovat se, protože výsledek volby může být předurčen způsobem volby.


Co říkáte na vulgarity některých vládních činitelů, ať už premiéra Topolánka či místopředsedy ODS Langra, které zprostředkovaly televizní obrazovky divákům?

Ve svém projevu apeluji na co největší slušnost. Volba prezidenta je důležitý akt a měla by se vést na co nejvyšší úrovni slušnosti.


Co soudíte o neúčasti některých volitelů?

Já bych jenom řekl, že situace byla opravdu velmi napjatá, diváci si ani třeba neuvědomili, jaké tlaky ve Španělském sále existovaly. Chápu tedy, že lidé, kteří na tom nejsou stoprocentně zdravotně dobře, se mohli rozstonat. Situace byla opravdu napjatá a všem třem volitelům přeji brzké uzdravení.

       

Vzhledem k tomu, že Václavu Klausovi uniklo zvolení jen nejtěsnějším rozdílem, dá se teď očekávat ostrý boj o každý hlas. O tom, jak silně do další volby vstoupíte, rozhodne především postoj KSČM. Jakou máte strategii, jak se budete snažit komunisty přesvědčit, aby vás podpořili?

My začneme všechno vytvářet v pondělí ráno. Ale máte pravdu v tom, že tady budou klíčové hlasy komunistů, nicméně také lidovců a nezávislých senátorů.

Komunisté chtějí nyní diskutovat i o jiných jménech. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš se ale na rozdíl od předsedy Vojtěcha Filipa nechal slyšet, že není vyloučeno, že se KSČM znovu přikloní k vám. Už jste spolu hovořili?

Nehovořili. Co je ale důležité: jsem kandidát, který dokáže sjednotit širokou část politického spektra, která hledá alternativu proti Václavu Klausovi. Je možné přijít se jmény lidí, kteří jsou váženými občany, myslím ale, že výsledek první volby jasně ukázal, že právě já reprezentuji silnou alternativu. Myslím, že bude těžké, aby někdo jiný právě tak silnou alternativu rychle vytvořil.

Favoritem další volby zůstává Klaus, míní politologové

Vydáte se ještě i za lidovci, kde máte nějaká želízka v ohni jak mezi poslanci, tak mezi senátory?

Ano, začnu v pondělí.


Prý už jste také jednal na Hradě s paní Bobošíkovou, která je nyní na kandidátce KSČM.

Šlo pouze o společenskou záležitost. Potřebovala, abych napsal pár řádek naší vzájemné přítelkyni, která je nemocná.


Prezidentská volba zvýšila napětí v koalici, zejména mezi ODS a zelenými. Myslíte, že váš případný úspěch ve druhé volbě by ji mohl ohrozit?

Opravdu ne. Já se domnívám, že není v zájmu kohokoli z vládních stran, aby před krajskými volbami, které jsou velice důležité, koalici rozkládali. Jsou tam sice různá pnutí, ale volba prezidenta není součástí koaliční dohody. Nedojde k rozpadu vlády.

1. volba prezidenta
1. kolo
 SněmovnaSenát
Václav Klaus9247
Jan Švejnar10632
2. kolo
 SněmovnaSenát
Václav Klaus9448
Jan Švejnar10431
3. kolo
 SněmovnaSenát
Václav Klaus9247
Jan Švejnar8132
V souču ve 3. kole: Václav Klaus 139 : Jan Švejnar 113
Ke zvolení ve třetím kole bylo třeba získat hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců a senátorů. Hlasovalo 278 poslanců a senátorů, ke zvolení tudíž bylo třeba získat nejméně 140 hlasů.