“Abychom si ušetřili tu blamáž těch uplynulých dvou dnů. Ukázalo se, že veřejné hlasování nezaručuje svobodný a důstojný průběh voleb, ale právě naopak,“ uvedl premiér.

ODS byla podle Topolánka vedena snahou o co nejdůstojnější průběh volby prezidenta. "Proto nechávala bez povšimnutí všechny útoky vedené na ní i na prezidentského kandidáta Václava Klause,“ řekl předseda občanských demokratů.

Topolánek: chtěli volit Klause, a skončili v nemocnici

Topolánek zdůraznil, že Václav Klaus v pátek disponoval po druhém kole dostatečným počtem hlasů ke zvolení v kole třetím. Tomu ale podle něj zabránila ČSSD tím, že docílila v pátek večer přerušení jednání.

"Pozoruhodné je, že dnes již některé z těchto hlasů nebyly k dispozici, což vypovídá samo za sebe,“ sdělil předseda ODS. Narážel tím na fakt, že na sobotním jednání Parlamentu chyběli kvůli zdravotním potížím senátoři Josef Kabeláč (KDU-ČSL) a Karel Barták (nestraník). Chyběl také poslanec ČSSD Evžen Snítilý, který skončil v nemocnici.

"Tři volitelé dnes chyběli a všichni tři skončili v nemocnici nebo s nějakým postižením. Je zcela evidentní, že to byli spíše volitelé našeho kandidáta, než volitelé Jana Švejnara,“ řekl k tomu Topolánek.

ODS stojí za Klausem

Topolánek zopakoval, že kandidátem ODS pro druhou volbu je Václav Klaus. Podle něj je jasným favoritem volby, na čemž se shodují i politologové. Topolánek také sdělil, že se pro druhou volbu bude snažit sehnat podporu mezi všemi 281 voliteli. „Základem je 122 volitelů ODS,“ dodal.

Klausovi chyběl hlas, nová volba bude v pátek

Šéf občanských demokratů ale neuvedl, zda bude řešit spory v koalici, kdy zelení podporují Jana Švejnara. „Na to se mne zeptejte možná v sobotu příští týden,“ řekl.