Ve třetím kole Klaus získal v Senátu 47 hlasů a ve Sněmovně 92, celkem 139. Švejnar dostal v Senátu 32 hlasů a ve Sněmovně 81, dohromady tedy 113.

Na hlasování chyběli Klausovi potenciální volitelé, senátoři Josef Kalbáč (KDU-ČSL) a Karel Barták (nestr.) a poslanec ČSSD Evžen Snítilý. Místo 281 zákonodárců tak hlasovalo pouze 278, z nichž nejnižší nadpoloviční většinu tvoří 140 členů parlamentu. Klausovi tak ke znovuzvolení chyběl jediný hlas.

Úspěch slaví komunisté, kteří už předem říkali, že chtějí druhou volbu prezidenta. Do druhé volby chtějí vyslat vlastního kandidáta, jeho jméno však ještě nezveřejnili. Míní s dalšími stranami jednat o nejvhodnějším kandidátovi.

ON-LINE Reportáže: První pokus o zvolení prezidenta
Pátek: Šest hodin obstrukcí a dvě kola na poslední chvíli
Sobota: Mizení zákonodárců a obviňování z manipulace

Klaus si před druhou volbou věří

Oba kandidáti, tedy současný prezident Václav Klaus a ekonom Jan Švejnar, už potvrdili, že se zúčastní i druhé volby příští týden. Klaus si před ní věří. 

Favoritem další volby zůstává Klaus, míní politologové
 "Zúčastnil jsem se už celkem čtvrté volby, dvanácti kol, a ve všech jsem měl více hlasů než můj konkurent. Ukázalo, že teď to nestačilo. Nadále ale platí, jedeme dál,“ uvedl s úsměvem Václav Klaus a zkritizoval způsob volby. "Veřejná volba nebyla volbou veřejnou vůči veřejnosti ale proto, aby někteří předsedové stran mohli zkontrolovat své ovečky,“ sdělil prezident.

Premiér Mirek Topolánek potvrdil, že ODS nadále za Václavem Klausem stojí.
"My se té další volby nebojíme, půjdeme do ní s hlavou nahoru, s velkou důvěrou a sebedůvěrou," prohlásil šéf občanských demokratů. Na odpolední tiskové konferenci pak prohlásil, bude pro další volbu opět prosazovat tajnou volbu.

Švejnar chce druhou volbou méně napjatou

Do druhé volby jde i Jan Švejnar. "Budu se účastnit další volby, děkuji všem, kteří mě podpořili," sdělil a okomentoval první volbu. "V budoucnosti by bylo dobré, aby situace nebyla tak napjatá jako nyní," řekl a připomenul tři členy parlamentu, kteří skončili v nemocnici. Ještě před páteční volbou je ochoten znovu navštívit parlamentní frakce, které o to projeví zájem.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek po volbě řekl, že opět navrhne Jana Švejnara na prezidenta. Také šéf zelených Martin Bursík řekl, že jejich kandidátem zůstává Jan Švejnar. Podle Bursíka se ve volbě Švejnarovi dařilo. "Ukázalo se, že to, co zprvu vypadalo jako nemožné, aby tolik politických partnerů se shodlo nad jedním kandidátem, se stalo skutečností," prohlásil Bursík.

Komunisté chtějí postavit vlastního kandidáta

"Očekáváme, že nejpozději v úterý se dohodneme s politickými stranami na tom, který kandidát by byl nejvhodnější pro politické strany, aby byla volba úspěšná," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Je přesvědčen, že první volba byla neúspěšná právě proto, že strany nebyly schopny se dohodnout.

Z Filipova vyjádření není jasné, zda KSČM bude tvrvat na svém kandidátovi, což by posílilo Klausovu pozici a oslabilo Švejnara. Jeho slova přitom nevylučují ani podporu Švejnarovi.

"Jasné je, že se jednat bude, budou to jednání oficiální u jednoho stolu se všemi, kteří si přejí změnu," uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Komunisté usilovali o druhou volbu, protože nebyli přizváni k jednáním, z nichž vzešel Švejnar jako kandidát. Místopředseda strany zároveň Jiří Dolejš nevyloučil, že by "zůstal ve hře i Švejnar", zároveň se však hovoří i o tom, že by KSČM mohla do boje o Hrad vyslat i ženu. Obecně ale komunisté očekávají, že by mohla protiklausovská koalice vybrat kandidáta levicovějšího, který by vyhovoval více jim i jejich voličům."Je to riskantní taktika komunistů," uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Lhůta pro nominace kandidátů skončí v úterý 12. února o půlnoci.

1. volba prezidenta
1. kolo
 SněmovnaSenát
Václav Klaus9247
Jan Švejnar10632
2. kolo
 SněmovnaSenát
Václav Klaus9448
Jan Švejnar10431
3. kolo
 SněmovnaSenát
Václav Klaus9247
Jan Švejnar8132
V souču ve 3. kole: Václav Klaus 139 : Jan Švejnar 113
Ke zvolení ve třetím kole bylo třeba získat hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců a senátorů. Hlasovalo 278 poslanců a senátorů, ke zvolení tudíž bylo třeba získat nejméně 140 hlasů.