Kandidát na hlavu státu obecně musí být připraven i na kritiku zákonodárců, kteří ho nepodporují, podotkl Just. Nebylo nutné, aby Klaus odcházel, souhlasili další experti Tomáš Lebeda a Jan Kubáček v České televizi.

Just uvedl, že Klaus se nechoval diplomaticky, když odešel v době, kdy o něm Paroubek a pak bezpartijní senátor Martin Mejstřík hovořili kriticky.

"Kdokoli se uchází o nějakou vysokou pozici a má protikandidáta, tak musí být připraven na to, že zde budou hlasy, které budou pro něj a proti němu. Myslím, že se musí smířit s tím, že si bude moci vyslechnout něco negativního," řekl Just, podle něhož to nebylo poprvé, co Klaus v předvolebním klání znervózněl.

:. Sestřih projevu Jiřího Paroubka při prezidentské volbě. Zdroj: Stream.cz

Švejnara podporují mimo jiné opoziční sociální demokraté a koaliční zelení. Klaus je kandidátem nejsilnější parlamentní a vládní ODS. Z dnešního jednání poslanců a senátorů však není jasné, jak a zda se bude prezident vybírat.

Projevy ukázaly rozdíly v názorech kandidátů

Oba kandidáti na počátku schůze přednesli své projevy. Politoložka Vladimíra Dvořáková si myslí, že jasně ukázaly rozdíly v jejich názorech. U Švejnara Dvořáková ocenila to, že zmínil, jak by případně funkci prezidenta vykonával. V projevech Klause i Švejnara podle Dvořákové bylo možné objevit také několik vzájemných narážek, které směřovaly přímo na konkurenta nebo na stranu, která ho podporuje. To si myslí i Just.

Projev Václava Klause (VIDEO)

Klaus se podle Dvořákové například opřel do zelených, zatímco Švejnar kontroval výrokem, že bude prezidentem "poučeným, a ne poučujícím". Celkově však hodnotila kandidátské řeči jako velmi důstojné. Švejnar i Klaus jsou podle ní zkušenými řečníky, na kterých nebyla vidět nervozita.

Projev Jana Švejnara (VIDEO)

Podle Justa projevy nijak nepřekvapily: Klausův byl o kontinuitě, Švejnarův se nesl ve znamení změn. Politologové oslovení televizí Nova se neshodli v tom, kdo z prezidentských kandidátů měl lepší projev. Zatímco Bohumil Doležal se spíše klonil na stranu současného prezidenta Klause, Zdeněk Zbořil a Pavel Šaradín ocenili Švejnara.

Další články o volbě
ON-LINE REPORTÁŽ: Volba prezidenta republiky
Volba začíná, zákonodárci se scházejí na Hradě
Volbě prezidenta hrozí fiasko
Vlček se do zapnutých mikrofonů divil, že kandidáti přišli dřív