Julínek leží už deset dní doma s těžkou bronchitidou. „Co se dá dělat. Jako lékař ale chápu, že nemoc je nemoc,“ řekl Právu stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

V rámci protikuřáckého zákona je ve hře i absolutní zákaz kouření v restauracích, který doporučil zdravotní výbor. Poslanci by změnu museli odhlasovat. Původně mělo být konečné hlasování příští týden, nyní se ještě více odloží.

Zrušit všechny poplatky

„Jen doufám, že pan ministr a senátor Julínek, pokud by se zúčastnil páteční volby prezidenta republiky, znovu neonemocní,“ řekl Rath.

Sociální demokraté navrhují zrušení všech poplatků ve zdravotnictví ve výši 30, 60 a 90 korun. Návrh má šanci projít do druhého čtení, protože s poplatky ve zdravotnictví mají „problém“ i přeběhlíci z ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák, a také poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka, který kvůli nim dokonce odmítl hlasovat pro reformu veřejných financí.

Hovorka sice nesouhlasí se zrušením všech poplatků, jak navrhuje ČSSD, ale rád by aby z jejich placení byly vyřazeni děti do 18 let. „Proto nejsem pro zamítnutí návrhu ČSSD již v prvním čtení. Chci, aby návrh prošel do druhého čtení a diskutovalo se o úpravách poplatků,“ řekl Právu Hovorka.