Koalice, která sdružuje pediatry, gynekology, zubaře a praktické lékaře, dohromady přes 15 tisíc lékařů, navrhuje, aby pacienti platili za ošetření u neregistrovaného lékaře a za návštěvu v bytě pacienta 90 korun. Dosud je to 30 korun. (Více zde)

Rath: všechno spustil Julínek
„Nedivím se. Bylo jen otázkou času, kdy s tím lékaři přijdou. Vše odstartoval ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, když souhlasil, aby zubaři protizákonně vybírali od neregistrovaného pacienta 90 korun. A už se spustila lavina dalších,“ řekl Právu ve čtvrtek David Rath, stínový ministr zdravotnictví ČSSD a předseda zdravotního výboru Sněmovny. „Rozhodně zvýšení poplatků odmítáme. Navrhujeme Sněmovně zrušení všech poplatků. Náš návrh se má projednávat příští úterý,“ řekl Rath.

Kováčik: a co
Hippokratova přísaha?
Podobného názoru je i šéf Poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik: „Hippokratova přísaha velí něco jiného. Už Ježíš vyhnal penězoměnce z chrámu. Doufejme, že Ústavní soud to vyřeší zrušením jakýchkoliv poplatků ve zdravotnictví.“

Předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques zdůraznila, že koalice má půlroční dobu na vyhodnocení zavedení poplatků a případnou korekci systému. Dodala, že návrhu praktických lékařů „nerozumím a nikdy jsem o něm neslyšela“.

Hovorka: „Teď nepřijatelné“

Podle Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) je diskuse o případném zvýšení poplatků předčasná.
„Jsou již zprávy o jejich zneužívání a jsou například vybírány i tehdy, kdy být vybírány nemají, což svědčí o tom, že by měla být pořádná kontrola,“ řekl Hovorka. Dodal, že volání po zvýšení poplatků může mít i své opodstatnění, ale zvyšovat je nyní „mi přijde nepřijatelné“.

foto: PRÁvo/Lukáš TáborskýSám Hovorka chce podpořit návrh sociálních demokratů na zrušení poplatků, aby se tak dostal do druhého čtení. Osobně nesouhlasí se zrušením všech poplatků, ale rád by, aby od nich byli osvobozeni děti do 18 let a důchodci. Od jakého věku, je podle něj věc diskuse.

Naopak myšlenku navýšení poplatků podporuje Boris Šťastný (ODS). Domnívá se, že pacient by daleko víc dbal na to jít ke svému praktickému lékaři, který ho zná, a nevyhledával by ošetření jinde. To by přineslo značné úspory. „Nedocházelo by k nadužívání zdravotní péče,“ soudí Šťastný.

Cikrt: posoudíme
Návrhem koalice soukromých lékařů se bude zabývat i ministerstvo zdravotnictví. „Seriózně ho posoudíme. Lze ho vzít v úvahu po půl roce, kdy chceme dopad poplatků vyhodnotit a navrhnout případné změny,“ informoval Právo mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Prý v zájmu pacientů
Místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek návrh, aby pacienti za ošetření u neregistrovaného lékaře platili 90 korun, vysvětluje tím, že by je to motivovalo k racionálnímu chování.

„Půjde-li ke svému praktikovi, který ho zná a léčí, je to ideální cesta pro pacientovo zdraví. Každá další klička je na úkor kvality péče o pacienta, protože pacient přichází k lékaři, který ho nezná, komplikuje tím vyšetření, prodlužuje a prodražuje ho. Proto taková cesta by měla být zatížena vyšším regulačním poplatkem.“