Volební komise, která má za úkol připravit a dohlédnout na bezproblémovou volbu nového prezidenta, se ve čtvrtek dohodla na základních parametrech průběhu hlasování.

Již nyní je jisté, že v pátek 8. února budou brány Pražského hradu pro veřejnost uzavřeny. Komise se také shodla, že místem jednoho z nejdůležitějších volebních aktů se stane prezidentský salónek, který bude rozdělen pevnou zástěnou. Jedna část bude určena pro volbu poslanců, druhá pro senátory. Každá z částí bude průchozí a bude mít vlastní vchod a východ.

Ve volební místnosti by podle komise měla být jedna zástěna a jedna hlasovací schránka. Při volbě bude vždy zákonodárce naprosto sám. Členové volební komise budou na volební akt „dohlížet“ před volební místností a v prostoru za východem.

ČTĚTE: Klaus a Švejnar se utkali před senátory ČSSD
Podle šéfa poslanců ODS a předsedy poslanecké části komise Petra Tluchoře bude tímto postupem zajištěna diskrétnost hlasování. „Je tím minimalizován nebo vyloučen kontakt hlasovacího lístku s více než jednou osobou,“ řekl Právu Tluchoř.

Minutový rozvrh
Volební komise rozplánovala celý volební akt po minutových intervalech. Vydávání lístků v prvním kole by mělo zabrat sto minut, komise si vyhradila na sčítání, které se bude dělat ručně, tři čtvrtě hodiny.

:. Václav Klaus, Jan Švejnar a senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD) FOTO: Právo
Každé kolo bude až do vyhlášení trvat dvě až dvě a čtvrt hodiny. To při třech kolech zabere 7,5 hodin. Když se začne v deset ráno, je třeba počítat s představením kandidátů a dalšími diskusemi, kterým je vyhrazen zhruba tříhodinový prostor. Dá se tak předpokládat, že by prezident mohl být zvolen mezi třetí hodinou odpolední a dvaadvacátou večerní.

Kontrola napříč politickým spektrem

Komise ve čtvrtek řešila i to, co se bude dít, pokud by se někomu ze zákonodárců udělalo v místnosti špatně nebo členové volební komise pojmuli podezření, že se v místnosti děje něco nekalého.

„V takovém případě budou do místnosti moci vstoupit členové komise a řekněme, že tam vstoupí skupinka napříč politickým spektrem. Aby bylo zabráněno jakékoli možné spekulaci o falešné volbě.“ řekl Právu senátor ODS a předseda senátní části komise Josef Pavlata.


Členové komise naopak neřešili hlídání mobilních telefonů. Nikdo totiž tento bod k diskusi nenavrhl. Podle komise je základní premisou zachování důstojnosti volby a nějaké kontroly či prohledávání by důstojnost velmi snížily.

Sociální demokraté podporují i nadále veřejnou volbu a chtějí o její průchodnosti s ostatními stranami ještě jednat. Již dříve veřejné hlasování podpořilo i vedení KDU-ČSL. Proti veřejné volbě se ale staví občanští demokraté, komunisté i zelení.