Dívenka se ve středu podrobí katetrizaci srdce a pak se definitivně rozhodne, zda půjde na operaci srdce nebo ne. Dvanáctiletá Zajnab Razzáková už má všechna vyšetření za sebou a podstupuje povinné očkování. 25. srpna ji lékaři odeberou slezinu.

Ročního Muhammada Ajáda, který je v nemocnici s maminkou, dětští lékaři stále vyšetřují a v nejbližších dnech se budou i radit s urologem. Teprve poté se rozhodne o dalším postupu léčby. Chlapec má vrozenou vadu močových cest.

Právě maminka Muhammada paní Nahna Kádim Právu řekla, že je šťastná, že její chlapec se s tak těžkou vrozenou nemocí dostal na léčení do ČR. "Věřím vašim lékařům," uvedla.

Další děti dorazí v září

"Děti se dobře adaptují a nemáme s pacienty ani s jejich doprovodem, který tvoří vždy jeden z rodičů, nejmenší problémy," řekla Právu Jurinová. Psycholožka dětské kliniky Věra Reichlová dodala, že pro děti se připravuje také program na volné chvíle. Mohou si hrát na počítači, dostaly potřeby na malování a dívky byly nadšeny z možnosti navlékat si korálky.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková uvedla, že v polovině září by měla dorazit další skupinka dětí z Iráku. Celkově se počítá s léčením 12 iráckých dětí. Předběžně na to vláda uvolnila 15 miliónů, zatím se čerpá jen třetina peněz.

Ředitel nemocnice Miloslav Ludvík soudí, že domluva s pacienty i rodiči je zajištěna. K dispozici je tlumočník a v nemocnici pracují i lékaři, kteří arabsky umění.