"Je naděje, že zítra může padnout teplotní rekord. Pro 13. srpna je z roku 1861 a má hodnotu 34,8 stupně. Stejné teploty ve středu očekáváme také. Od čtvrtka už ale teplota bude postupně klesat," uvedl Seifert.

Dodal, že ve čtvrtek už by mělo být polojasno, občas přeháňky nebo bouřky, a odpolední teploty by maximálně měly dosahovat 27 stupňů, na Moravě ještě 31 stupňů. V pátek bude rovněž polojasno s ojedinělými přeháňkami a teploty budou v podstatě stejné. Také o víkendu se ráz počasí výrazně nezmění. V sobotu se očekává polojasno s občasnými přeháňkami a denními teplotami 22 až 26 stupňů.

"Od neděle do středy nám zatím modely ukazují, že by mělo být oblačno, na frontě až zataženo, déšť a bouřky nebo přeháňky. Noční teploty zpočátku už klesnou na 14 až 9, pak opět mírně vystoupí na 17 až 12 a odpolední se budou pohybovat v rozmezí 23 až 28 stupňů Celsia. Je naděje, že ale právě příští týden už by mohlo trochu víc zapršet," řekl Seifert.

Dohlednost až 70 kilometrů

V pondělí bylo nad naším územím skutečně nebývalé sucho. Relativní vlhkost vzduchu se pohybovala od 20 do 30 procent a v Praze dokonce od 12 do 19 procent. V důsledku toho byla v nižších polohách i výborná dohlednost. Místy bylo vidět až na vzdálenost vyšší než je 70 kilometrů, což nebývá často.

Dokonce už na některých místech republiky se ranní teplota blíží k nule, a to i přesto, že odpoledne je přes třicet stupňů. Na klimatické stanici Šindelová na Sokolovsku pod Krušnými horami, která je ve výšce 600 m nad mořem, v pondělí ráno meteorologové při zemi naměřili pouze 0,8 stupně Celsia a ve dvou metrech 4,8 stupně Celsia. Přitom odpolední teploty dosahovaly 34 stupňů. Na této stanici se extrémní rozdíly teplot vyskytují často při zimních inverzích. V létě ale tak výrazné nebývají.