Městské zastupitelství se případem zabývalo již podruhé a i nyní dospělo ke stejnému závěru jako při prvním šetření. V říjnu mu ale kauzu vrátilo Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

„Státní zástupce doplnil šetření o další úkony a po jejich vyhodnocení neshledal žádné důvody k jinému závěru, než jaký byl učiněn minule. Tento závěr zněl tak, že v jednání Kubiceho a spol. nelze spatřovat žádný trestný čin. Jejich jednání lze podle názoru státního zástupce posoudit maximálně jako kázeňské provinění,“ řekla ve středu Právu mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Doplnila, že spisový materiál této skončené kauzy bude i tentokrát předložen Nejvyššímu státnímu zastupitelství k přezkoumání.

Nadřízení tří někdejších elitních policistů už se jejich možným kázeňským pochybením znovu zabývat nebudou. Již jednou totiž rozhodli, že Kubice, Vlas a Hruška se nedopustili ani kázeňského přestupku.

Bývalí detektivové rozhodnutí vítají
Dva ze tří nyní již bývalých vysokých policistů z ÚOOZ, které se ve středu podařilo Právu kontaktovat, přijali rozhodnutí žalobce s povděkem.

„Jsem rád, že nezávislé orgány rozhodly tak, jak rozhodly. Od počátku jsme tvrdili, že jsme se ničeho nezákonného nedopustili,“ reagoval na závěry státního zastupitelství bývalý zástupce ředitele ÚOOZ Hynek Vlas.

„Je to dobrá zpráva pro všechny slušné lidi v této zemi. Otevření této kauzy by bylo dalším plivnutím do tváře demokracii. Přesto je to jen malá náplast na ránu, kterou ÚOOZ utrpěl od nového vedení ministerstva vnitra a policejního prezidia za svoji neústupnost a bojovnost,“ řekl k tomu další z očištěných policistů Jaroslav Hruška, který ještě předloni vedl speciální tým POKR.

Jeho členové pracovali na vraždě kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a na dalších více než 30 případech vražd a podivných úmrtí souvisejících s Mrázkovými aktivitami. Hruška odešel od policie loni v říjnu, Vlasovi a Kubicemu končí služební poměr ve čtvrtek 31. ledna.

Zpráva podle opozice ovlivnila volby
Kubice 29. května 2006 členům sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost na zasedání údajně řekl, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se pokoušejí ovlivňovat vyšetřování některých korupčních případů . Organizovaný zločin podle něj prorostl do státní správy, což prý potvrzovaly utajované dokumenty jeho útvaru.

Informace z Kubiceho zprávy se dostaly několik dní před parlamentními volbami do médií. ČSSD tvrdí, že ji tento únik poškodil, a o Kubiceho útvaru její představitelé hovořili jako o politické policii ODS. ÚOOZ i občanští demokraté to odmítali.

Kromě trestních oznámení, které ČSSD podala, se sociálnědemokratičtí poslanci opakovaně pokoušeli prosadit ustavení sněmovní vyšetřovací komise, která by se případem zabývala, ale bezvýsledně.

Společně s Kubicem se tehdejšího zasedání výboru účastnili také další členové vedení útvaru Hynek Vlas a Jaroslav Hruška.

Inspekce ministra vnitra chtěla původně Kubiceho, Vlase a Hrušku obvinit ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Žalobce ale předloni v prosinci rozhodl, že je trestně stíhat nebude.