Paroubek v dopise vyjádřil znepokojení, že veřejnost ani opozice „nemá žádné informace o stanovisku, které chcete ve Washingtonu hájit“ v otázce americké protiraketové obrany a radaru.

Celé znění Paroubkova dopisu Topolánkovi čtěte zde

Paroubek také Topolánkovi adresoval devět otázek např. o bezpečnosti Česka, podpisu dohod a postavení v EU. „Nechystá se Vaše cesta do Bílého domu k podpisu nějakého závazku, který by umožnil tvrdit, že ,česká vláda souhlasí´, přestože doma nemá pro takový krok dostatečnou podporu?“ ptá se Paroubek Topolánka. Později dodal, že závazek nemusí být písemný, obává se i morálního.

Klvaňa se brání, Topolánek se prý v USA ani nijak zavázat nemůže.foto: PRÁVO/Milan Malíček

"Pan premiér se tam k ničemu nejede zavázat, půjde jen o diskusi," řekl Novinkám Klvaňa. Podle něj se předseda ČSSD nemusí obávat, že by k něčemu takovému došlo, protože sám dobře ví, že o případné účasti ČR na protiraketové obraně USA může rozhodnout pouze český parlament.

Paroubek: Rakety nejsou účinné

Paroubek Topolánka upozornil, že počet Čechů, kteří odmítají radar, stále stoupá a nyní jich je okolo 70%. Podle Paroubka se to děje, ačkoli vláda stále více základnu propaguje. „To je zajímavá nepřímá úměra,“ podotkl Paroubek. Podle něho by se měl údaje o náladách českého obyvatelstva dozvědět i Bush.

Paroubek zdůraznil, že „ČSSD, která velmi pravděpodobně v dohledné době převezme vládní odpovědnost,“ trvá na referendu. „Jakékoliv jednostranné kroky, které by se pokusily obejít demokratické procesy přiměřené skutečnosti, že se jedná o suverenitu a národní bezpečnost ČR, budoucí vláda ČSSD odmítne,“ uvedl Paroubek.

Americký expert na raketovou obranu Philip CoyleAmerický expert na raketovou obranu Philip Coyle radar rozhodně nechválil.foto: Právo/Petr Hloušek

Šéf ČSSD uvedl, že poprvé věcná debata o silných a slabých stránkách projektu zazněla při návštěvě experta Phillipa Coyla, kterého ovšem pozval Greenpeace. A upozornil na vyjádření Richarda Holbrooka z volebního štábu Hillary Clintonové, že protiraketový štít neprokázal svou účinnost a spíše než raket se máme obávat teroristických útoků.

"To je od pana Paroubka čistě politický útok, věcná debata se vede minimálně tři čtvrtě roku a vláda parlament pravidelně informuje," uvedl k tomu Klvaňa.

Debata o jurisdikci

Od pondělí do středy jednali zástupci ministerstva zahraničních věcí a ministerstva obrany USA o textu dohody, která stanoví právní rámec pro pobyt příslušníků ozbrojených sil USA v ČR.

Američané tlačí například na to, aby případné delikty svých vojáků měli pod kontrolou, a tudíž nepodléhali české jurisdikci. "Debatovalo se také o spolupráci obou stran při stavebním řízení, zajištění bezpečnosti, provozu vozidel či daních," uvedlo ministerstvo obrany.

Pohled pod kupoli radaru USA na Marshallových ostrovech.foto: Archiv Práva

Americké ministerstvo obrany minulý týden sdělilo, že smlouva bude dohodnuta v řádu několika týdnů. Česká ministerstva obrany a zahraničí odmítla, že by byl stanoven nějaký termín. Tvrdí, že důležitá je kvalita smlouvy.