"Nechceme, aby zdravotní pojišťovny mohly tvořit zisk, který by nebyl použit pro pojištěnce," shrnul hlavní výhrady předseda strany Jiří Čunek.

Výhrady už dříve vyjádřil poslanecký klub lidovců a delegáti celostátního výboru se s nimi ztotožnili. Lidovečtí poslanci chtějí projednávání tří zákonů, z nichž by tyto změny vyplývaly, odložit do doby, než se na nich vládní koalice shodne. Jde o věcný záměr zákona o veřejném zdravotním pojištění, o zdravotních pojišťovnách a o univerzitních nemocnicích.

Dalším čtyři normy připravované ministerstvem zdravotnictví poslanci KDU-ČSL podpořili.

Lidovci chtěli s Julínkem probrat jeho záměry na pondělní stranické konferenci, kvůli onemocnění ministra ale museli setkání zrušit - nyní hledají náhradní termín.

Není to poprvé, co se z řad KDU-ČSL ozývají hlasy nespokojené s reformou zdravotnictví. Lidovcům například vadily poplatky u lékaře, které byly zavedeny od ledna v rámci balíku reformních zákonů. Od požadavku zrušit poplatky u dětí nakonec ustoupili a přijali návrh kompenzovat je úlevou na dani. Proti reformě se i přesto tehdy postavil lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.