Cílem novinky, která by mohla začít fungovat počátkem příštího roku, je ulehčit soudům, žalobcům i policistům, kteří by tak měli více času na řešení vážnější kriminality. Z rozhodování o vlastním trestu by byli vyloučeni mladiství. Ostatní pouze v případě, že budou obviněni z činů, u nichž hrozí maximální horní trestní sazba osm let.

Pospíšil chce návrh předložit vládě do konce února, Sněmovna a Senát by ho podle něj mohly přijmout do podzimu.

"Rozhodnutí bude vždy záviset na soudci," zdůraznil Pospíšil. Pokud tedy rozhodne, že řízení proběhne, bude muset pachatel před soud a možnost navrhnout si trest nedostane.

Do jednání budou moct zasáhnout i oběti trestných činů, navrhnout budou moct například výši odškodného.

Čeká se velký zájem

Podobné dohadovací řízení už funguje v USA, Německu, Polsku či na Slovensku. Tam během prvního roku platnosti normy před dvěma lety využilo možnosti přijmout trest bez soudního řízení 3244 obviněných.

Pospíšil předpokládá velký zájem o dohodu bez soudního řízení i v Česku vzhledem k tomu, že 80 procent pachatelů bagatelních trestných činů se k činu doznává.

Když se obviněný rozhodne pro dohodu o trestu, nebude se moct proti němu odvolat. Právě kvůli tomu, aby pachatelé drobných krádeží či nedbalostních trestních činů pochopili všechny aspekty dohody, budou muset být ve všech případech zastupováni advokáty.