„Největší nárůst za uplynulý týden v počtu nemocných, a to 20 procent, jsme zaznamenali na Olomoucku, kde je 1700 nemocných na 100 000 obyvatel,“ sdělil Právu v pátek hlavní hygienik Michael Vít.

V celé ČR je 1581 nemocných na 100 000 obyvatel, a to je nárůst oproti minulému týdnu zhruba o pět procent. Vít uvedl, že v jiných státech Evropy už je plošná chřipková epidemie. Například ve Francii, Španělsku. Lokální je v Maďarsku a v Německu.

Chřipku nelze podceňovat. Má prudký nástup, postiženého bolí svaly, klouby, má vysokou horečku a musí do postele. Neléčená chřipka může přinést vážné komplikace v podobě zápalu plic.

V ČR řádí chřipkový virus A (H1N1), který v roce 1918 způsobil tzv. španělskou chřipku, na kterou v celém světě zemřelo až 40 miliónů lidí. „Virus už zdaleka není tak agresivní a navíc proti němu chrání vakcina, kterou jsme letos očkovali,“ říká Vít.

Chřipka se léčí analgetiky a dostatkem tekutin. Vysoké horečky by měly zhruba do tří dnů ustoupit, ale pacient musí být na své zdraví opatrný nejméně čtrnáct dní.