„Je to přinejmenším neúcta k demokracii a manipulace s veřejností,“ řekl Právu jeden ze signatářů petice za referendum.

Tu podpořili více než tisícovkou podpisů jak Pražané, tak i řada starostů a dalších činitelů sdružených v platformě Smlouva měst a obcí proti daňové diskriminaci, kterou zastupuje nezávislá senátorka Jana Juřenčáková.

Primátor Pavel Bém (ODS) ve čtvrtek ostře odmítl argumenty starostů, že hry ochudí rozpočty mimopražských regionů i konkrétních obcí. „Je to prachsprostý, mimořádně vulgární, ten nejzemitější politický populismus,“ řekl Bém. Výnosy z případných her budou podle něj vyšší než náklady. Juřenčáková Bémovi připomněla jeho dřívější slova, že dává přednost celostátnímu referendu. Nikdy by si prý Béma nedovolila nazvat vulgárním populistou.

„V případě her jde o vztah uchazečského nebo kandidátského města, Českého olympijského výboru a Mezinárodního olympijského výboru. Referendum tedy není pro olympiádu použitelné,“ vysvětloval Bém. Možné by podle něj všelidové hlasování bylo jedině v případě, že by vláda poskytla jasné finanční garance projektu.

Odmítl také, že by se pro referendum k hrám v minulosti vyslovil, což vyvolalo další negativní reakce signatářů petice. „Jak může tak otevřeně lhát, kdyby se alespoň vymluvil jinak. Jasně říkal, že jestli referendum, tak celostátní a také to, že podpora veřejnosti je pro olympiádu klíčová,“ řekl Právu další ze signatářů petice.

Zastupitelé neschválili ani návrh Petra Zajíčka (KSČM) na vyhlášení pražského referenda k olympiádě. Neuspěl ani Karel Březina (ČSSD) s žádostí, aby radní návrh zákona upravili tak, aby byl v souladu s ústavou.

Stejně dopadl Jiří Witzany (SNK ED) s návrhem, aby všelidové hlasování bylo o finančních zárukách státu. Proti referendu bylo 43 zastupitelů, 11 se vyslovilo pro a 11 se hlasování zdrželo. Juřenčáková chce návrh zákona předložit Senátu.