"Jde o to, že jsme byli postaveni před hotovou věc. to je pro nás zásadní problém," uvedl Dolejš. Jako další příklad uvedl dopis, který napsal předseda ČSSD Jiří Paroubek a podle kterého by bylo nevolení Švejnara zradou. 

"My máme proto velmi zúžený prostor říci svůj názor. Pokud se máme do budoucna bavit o Janu Švejnarovi, a to neřeším, jestli někdo bude zvolen v prvním nebo druhém kole, tak bychom měli být konečně ti, se kterými je diskutováno a konzultováno," dodal.

Podle něj by mělo k jednání dojít co nejdříve. "Pat v první volbě je cestou k druhé volbě, ale je v tom skryté i určité riziko, protože první volbu by mohla skončit vítězstvím Klause nebo ve druhé by mohlo být obtížné najít shodu," podotkl.

KSČM ale žádnou omluvu od ČSSD nebo SZ nepožaduje. "O rituální záležitosti nejde, jde jen o to, aby veřejnost a naši straníci pochopili, že jsme partnerem a že naše názory a postoje jsou proto brány vážně," upřesnil. Dolejš dodal, že sám je rozhodnut volit Švejnara, ale podobná jednání by jeho spolustraníkům "uvolnila ruce".

Dojde na Dienstbiera nebo Rychetského? 

Také Švejnar by měl prý komunisty přesvědčit o tom, že je menší zlo než Klaus, když to sám tvrdí. "Ať tuto myšlenku obhájí," vzkázal mu místopředseda. Výsledky těchto jednání by měl mít výkonný výbor KSČM k dispozici nejpozději 7. února na mimořádném zasedání, dodal.

Komunistické zákonodárce má navštívit Klaus, který bude prezidentské křeslo obhajovat. Jeho návštěva se plánuje na 29. ledna nebo 5. února. Měl by se podle Dolejše pokusit poslance a senátory KSČM přesvědčit, že "není tak špatný".

Spekuluje se, že v případě, kdy nebude v první volbě prezident zvolen, mohou Klausovi odpůrci diskutovat o novém kandidátovi, kterým by mohl být Jiří Dienstbier, ale také Pavel Rychetský.

Proslýchá se totiž, že Rychetský kandidaturu sice odmítl, nikoli však zcela striktně. Komunisté očekávají, že se takových jednání zúčastní i oni, protože s jejich hlasy bude nutné počítat. Někteří sociální demokraté ale soudí, že nebude důvod "přepřahat", když bude i ODS opět nominovat Klause.