Členové sdružení jsou připraveni demonstrovat do té doby, dokud protest neukončí policie nebo je nevyslechne ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). "Budeme tu klidně 14 dnů a ještě déle," řekl Právu mluvčí K213 Jiří Fiala. Před budovou rozvinuli transparenty s nápisem "Stop diskriminaci tatínků".

Protest začal v sedm hodin. Účastnilo se ho celkem šest členů organizace, kteří stáli ve stupních dveřích do administrativní budovy v brněnské Josefské ulici, v němž úřad sídlí.

Pavlové se ale nedočkali. v pondělí byla v Praze. Lze předpokládat, že v úterý ráno půjde do svého nového působiště. Je otázkou, zda ji ale nebude muset doprovodit policejní hlídka. "Vyčkáme, co učiní protistrana," řekl mluvčí ministerstva Jiří Sezemský. Podle něj se ministerstvo nebrání diskusi s kýmkoli, "ovšem tato diskuse nesmí přerůst v osobní urážky nebo nátlakové aktivity, hraničící s porušováním zákona".

Demonstranty zaskočilo, že protestu se účastní jen jeden člen organizace z Brna. "Nečekali jsme to," uvedl Fiala. "Každá ruka bude dobrá. A zejména pak (čekáme) lidi z Brna, Olomouce a okolí, obecně pak z Moravy, co to nemají tak daleko," avizovalo přitom K213 na svých stránkách. Ostatní protestující jsou z Prahy, jeden z Třebíče.

Zaujatá ředitelka

Organizace K213 má asi 480 členů. Jsou to především otcové, jimž byl po rozvodech s jejich partnerkami znemožňován styk s dětmi. Tvrdí, že se Pavlová dostala na post ředitelky úřadu neprůhledným způsobem. Požadují, aby bylo vysvětleno, jak konkurz vyhrála.

Druhou zásadní výtkou k Pavlové je její minulost. Organizace se domnívá, že je "feministickou advokátkou extremistických feministických spolků Profem a Koordona, které razí s rovností občanů zcela neslučitelné názory".

K213 uvádí ve svém prohlášení, že Pavlové a všem, kteří ji z ministerstva práce a sociálních věcí na post ředitelky úřadu dosadili, vyhlásila nesmiřitelný boj. V něj chtějí pokračovat až do doby, kdy bude výběrové řízení na ředitele úřadu anulováno a uskuteční se nový konkurz.

Pozornost veřejnosti loni vzbudil případ desetileté Terezy Smutné, kterou soudce poslal na psychiatrii do motolské nemocnice. Odůvodnil to tím, že Tereza měla zhoršený zdravotní stav a rodinné prostředí pro ni nebylo vyhovující. Rozhodnutí předcházel požadavek matky, aby nemusela o letních prázdninách dceru každý týden předávat jejímu otci a mohla s ní odcestovat mimo Prahu. Dívka je nyní u matky.