Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka ale Dientsbiera musí ještě podpořit okresní konference. Současným senátorem je totiž Ladislav Svoboda, právě z ČSSD.

"Předpokládáme, že proběhne nominační konference v tomto senátním obvodu," uvedl Paroubek.

Diestbiera pokládá za vynikajícího kandidáta a doufá, že zvítězí. Paroubek ale jednoznačně neřekl, zda už Dienstbier nabídku přijal.


Žaloba na Kubiceho
Předsednictvo se také shodlo, že právní zástupci ČSSD podají v pondělí žalobu na plukovníka Jana Kubiceho za
protiprávní zásah do politického boje před volbami.

"Trestní oznámení, která jsme podali na pana Kubiceho, se dostávají pod koberec. Soudní žalobu bude muset někdo brát vážně," řekl Paroubek. Kubice podle socialistů na základě nezpracovaných policejních stop obvinil ČSSD z prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.

Zpráva podle nich "hrubě ostouzela tehdejší nejsilnější vládní stranu a její představitele". Postup policie byl protiprávní, uvedli sociální demokraté v tiskové zprávě.

Paroubka znepokojilo, že Kubice, který vedl útvar pro odhalování organizovaného zločinu, má údajně nastoupit do soukromé detektivní kanceláře.

Klaus nemá bránit čekateli

Vedení ČSSD dále vyzvalo prezidenta Klause, aby respektoval pravomocné rozhodnutí soudu a jmenoval soudcem čekatele Petra Langra, nebo
své záporné rozhodnutí odpovídajícím způsobem vysvětlil.

"Prezident je jen první mezi rovnými, musí respektovat soudní rozhodnutí," řekl po dnešním jednání předsednictva ČSSD šéf stranické sněmovní frakce Michal Hašek.

Klaus podle něho nemůže soudní verdikt ignorovat. Vysílá tím signál, že je nadřazen, dodal Hašek.