Nemocných přibývá a v Evropě už chřipková epidemie řádí. My se jí nevyhneme. Očekávám, že v ČR vypukne do konce ledna, řekl Právu v pátek hlavní hygienik republiky Michael Vít.

Nejvyšší nárůst nemocných je v kraji Karlovarském, Plzeňském, Ústeckém, dále na Zlínsku a v Moravskoslezském kraji, řekl Vít s tím, že ani tam ale ještě nemocnost nedosáhla epidemiologické hranice, za kterou se považuje 2000 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Přesto jsou místa, která se k tomu již nezadržitelně blíží. Například na Příbramsku a Rakovnicku, ve středních Čechách je to 1900 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Chrání očkování

Epidemie se týká chřipkového viru typu A (H1N1), který v roce 1918 způsobil tzv. španělskou chřipku, na níž zemřelo až 40 miliónů obyvatel.

Tento virus už podle Víta už zdaleka není tak agresivní a nemusíme se ho obávat. Navíc je obsažen ve vakcíně, kterou se očkovalo proti chřipce, uvedl Vít.

Dodal, že v Evropě již epidemie chřipky propukla ve Francii, Španělsku, Švýcarsku a na části Velké Británie. Lokální chřipková epidemie je v Německu a v Maďarsku.

Experti doporučují, aby se lidé očkovali
Vakcína obsahuje aktuální kmeny viru chřipky A i B a je určena zejména osobám se závažnějším onemocněním srdce, plic, ledvin a cukrovkou, u nichž by chřipka mohla výrazně zhoršit jejich zdravotní stav.
V boji proti chřipce a infekcím hygienici doporučují i dodržování zásad zdravého životního stylu, sport, otužování a dostatečný přísun potřebného množství vitamínů.

Zatím na chřipku onemocnělo méně lidí než před Vánocemi

Celková nemocnost akutními respiračními infekcemi dosáhla druhý lednový týden 1 473 případů na 100 000 obyvatel, před Vánocemi šlo o 1620 případů.

Hranici epidemie překročil minulý týden Moravskoslezský kraj, kde hygienici evidovali 2 446 nemocných na 100 000 obyvatel. Hranice epidemie se pohybuje okolo 2000 nemocných. Nemocných přibylo také ve Zlínském a Pardubickém kraji.

Nejnižší nemocnost je naopak tradičně v Praze, kde lékaři napočítali 1061 nemocných na 100 000 obyvatel. Další nejmenší výskyt hlásili hygienici z Jihočeského kraje, celkem 1180 případů na 100 000 obyvatel, a v Karlovarském kraji s 1186 nemocnými na 100 000 obyvatel.