"Prožil jsem hezkou hodinu, nebyla to formální schůzka. Měl jsem pocit, že se vracím do míst, která jsem důvěrně znal,“ uvedl prezident. Klaus ODS zakládal, léta vedl a nyní je jejím čestným předsedou. Poděkoval klubu za kandidaturu a podporu. Podle Klause se hovořilo o průběhu chystané prezidentské volby a její formě. Ta by podle něj i ODS měla být v každém případě tajná.

"Tajnost volby je pro nás tím technickým parametrem proto, aby volba byla opravdu svobodná,“ prohlásil šéf klubu Petr Tluchoř. A Klaus dodal: „Nezlobte se, já jsem zažil jednu volbu v roce 1989 netajnou a skoro člověk z toho neměl žádný dobrý pocit. Volby u nás jsou tajné, všechny možné druhy volby jsou tajné, a proto je myslím skoro zbytečné, aby se vytahovala najednou z ničeho nic tato karta. Účelově, jedním směrem.“

Klaus odmítá veřejnou volbu, nechce návrat do komunismu

Klaus poznamenal, že nechce zažít dobu minulou a jestli se podle něj někdo chce vracet před rok 1989 těmito požadavky, je to nedůstojné. „Zrušme tedy zástěny při parlamentních volbách, obecních volbách, krajských volbách a demonstrativně jděme všichni volit jako před padesáti lety naši rodiče nebo prarodiče,“ poznamenal prezident s tím, že podobným praktikám snad již definitivně odzvonilo.

O veřejnou volbu prezidenta se zasazuje část ČSSD a k jejímu prosazování vyzvalo zákonodárce také vedení lidovců. Podle zastánců veřejné volby se tímto způsobem zamezí spekulacím o možné korupci či obchodování s hlasy.

Po společném schůzce předstoupil před novináře pouze prezident doprovázený šéfem poslanecké frakce. Premiér Mirek Topolánek, který se zasedání klubu rovněž účastnil, odešel bez jediného slova.

Poslanci ODS přijmou i Švejnara - ze zdvořilosti 

Poslanci ODS přijmou 29. ledna i Klausova protikandidáta Jana Švejnara. Dali ale už najevo, že je to jen ze zdvořilosti, protože stejně podpoří svého kandidáta. Když Švejnar v úterý zavítal mezi senátory ODS, zdržel se jen pár minut.

Klaus se již dříve setkal se zákonodárci KDU-ČSL, mluvil se senátory z klubu SNK a Klubu otevřené demokracie, příští či přespříští týden by měl společně se Švejnarem diskutovat na zasedání senátorů ČSSD, v programu má i setkání s poslanci Strany zelených. Také Švejnar již absolvoval sérii schůzek s členy parlamentu, kteří se kvůli volbě prezidenta sejdou 8. února.