Většina z nich přijala toto pozvání s velkými rozpaky. Nakonec jej odmítli, a to bez ohledu na to, že jedni jsou z ČSSD, která je proti radaru v Česku, a druzí z ODS, jež radar podporuje.

Akce se měla uskutečnit 21. února. Pořadatelé si ale už s předstihem zjišťovali možnou účast. Pozvánku obdrželo sedm zákonodárců, převážně z ČSSD.

„Nezúčastním se akce pořádané firmou, která je na té zbrojní zakázce zainteresována, i když je to legitimní součást přesvědčovací akce tohoto soukromého subjektu,“ řekl Právu šéf zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD).Za ne příliš šťastnou formu oslovení českých politiků považuje toto pozvání i předseda výboru pro obranu Jan Vidím (ODS).
„Jestli opravdu ta společnost chce nějak oslovit české politiky, tak možná nějakým dopisem, ale rozhodně ne je zvát na večeře,“ řekl Vidím Právu.

Vyrábí patrioty
Společnost Raytheon Co. je největší výrobce řízených střel na světě. Produkuje i rakety Tomahawk a také Patriot, který by měly být umístěny v Polsku souběžně s radarem v Česku. Její zástupci jsou i účastníky semináře pro české a americké zbrojaře, který ve čtvrtek končí v Praze.

Mezi váženými hosty, kteří tu mají být přítomni, jsou na pozvánce uvedeni i náměstkové ministrů zahraničí Tomáš Pojar a obrany Martin Barták. Ani Pojar ale dosud není rozhodnut, zda pozvání přijme: „Pozvánku jsem ještě nedostal, jestli půjdu, bude záležet na formátu večeře a na tom, jestli budu v ČR,“ řekl Právu. Pojar je jedním z hlavních vyjednavačů o radaru.