Novinářům to ve středu řekla Ivana Picková, předsedkyně výboru základní organizace Odborového svazu zdravotní a sociální péče v ÚHKT.

O jedání na ministerstvu zdravotnictví nejsou žádné písemné materiály. Nevíme, zda se budeme slučovat se Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN), což prosazuje ministerstvo nebo ne, a za jakých podmínek, uvedla předsedkyně.

Lidé pracují pod stresem
Dodala, že odboráři se bojí zániku špičkových léčebných týmů i udržení vysoké úrovně poskytované péče. Zanikla by prý také mezinárodní akreditace JCI, kterou ústav získal loni v červnu. Předsedkyně uvedla, že lidé pracují pod velkým stresem. Když se dál bude situace pro ústav negativně vyvíjet, vyhlásíme stávkovou pohotovost, budeme pořádat demonstrace a manifestace, uvedla předsedkyně.

Vedení prý nesmí
mluvit s novináři
Předsedkyně uvedla, že vedení ústavu mělo být na tiskové konferenci, ale ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel ústavu mu to zakázalo.
Nešlo o žádný zákaz. Šlo o odborářskou tiskovku a nevím, proč by na ní mělo být vedení ústavu, které je odpovědné ministerstvu, řekl Právu Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Dodal, že
šlo o přirozené rozhodnutí vedení ústavu. Cikrt ještě dodal, že na záměru sloučit ústav s VFN se nic nemění a práce finišují. Obavy odborů jsou v tuto chvíli zbytečné. Vše zůstává jak je a řešíme i otázku akreditace, řekl Cikrt. Picková ještě dodala, že na odborářskou tiskovku měl přijít i bývalý ředitel ústavu profesor Pavel Klener, ale narychlo dostal za úkol uspořádat lékařský seminář. Proto se tiskové konference také nezúčastnil. I nad tím vyslovila podiv.

Pod peticí 6600
podpisů
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce sloučit ústav s Všeobecnou fakultní nemocnicí a zřídil komisi, která sloučení připravuje. Proti sloučení se postavil profesor Pavel Klener, který byl ředitel ústavu, ale Julínek ho kvůli tomu odvolal z funkce. Pod petici za zachování ústavu už se podepsalo 6600 pacientů, lékařů a zdravotních sester a v listopadu byla i demonstrace pod okny Julínkova úřadu.