"Vlada dala po velké debatě pozitivní stanovisko, a to velmi těsně," uvedl Svoboda. Pro mnohé z obcí bude změna znamenat komplikace se zajištěním úklidu chodníků v zimě. To si podle Svobody uvědomuje i vláda a ministři proto o novince dlouho diskutovali.

Majitelé domů nyní nesou odpovědnost například za to, když se na zledovatělém chodníku někdo zraní. Novela by tuto odpovědnost převedla zpravidla na obce a kraje, které jsou vlastníky většiny komunikací a proti škodě způsobené třetím osobám jsou pojištěny.

Zákonodárci jsou v pohledu na příslušnou novelu zákona o pozemních komunikacích, kterou navrhl senátor Jaroslav Kubera (ODS), rozděleni na dva tábory bez ohledu na politickou příslušnost. Podle zastánců předlohy je nepřípustné, aby majitelé domů museli vykonávat "nucené práce" na cizím majetku. Za zábor chodníku třeba kvůli opravě domku přitom musejí obcím platit. Obce pak mají na rozdíl od občanů možnost umístit na chodník tabulku s nápisem, že se tato komunikace v zimě neudržuje.

Obcím by mohly chybět peníze
Podle předkladatelů není možné zatím určit dopady na krajské a obecní rozpočty, protože ty se budou odvíjet od rozhodnutí jednotlivých zastupitelstev o pojištění proti škodám. Přičemž většina obcí i krajů je proti škodě způsobené třetím osobám pojištěna, stojí v důvodové správě.

Odpůrci novely poukazovali zase na to, že obce nebudou mít na úklid chodníků dost peněz ani lidí. Tvrdí také, že občany už by po přijetí novely nic nenutilo chodníky uklízet.

Pokud by Senát zákon schválil, bude podle poslance KDU-ČSL a bývalého starosty Telnice na Brněnsku Ladislava Šustra nutné například několikanásobně zvýšit domovní daň, aby bylo z čeho hradit náklady na úklid.

"Starosta se zblázní"
"Pokud se to dá starostovi na krk, tak se z toho zblázní," domnívá se. Jak ale upozornil, jen v Telnici žijí ve třetině domů staří lidé, kteří nemají dost sil na to, aby chodník uklízeli. Na druhé straně, uklidit kilometry chodníků může trvat i několik hodin, zatímco občan to zvládne hned.

Také podle bývalého starosty Tábora a poslance ODS Františka Dědiče půjde o zásah do obecních rozpočtů. "Já myslím, že je nutné vyřešit i to, aby obce na tom netratily. Protože není možné donekonečna zvyšovat zátěž obcí," řekl.