Vzdělání se vám zachtělo holoubkové? Tak vám strhneme z důchodů, holoto vzdělanecká. Tři sta, pět set, také však tisíc korun. U důchodů učitelských a profesorských to bude obzvláště pikantní.

Dlouho jsem si myslel, že učitelé by stávkovat neměli, protože se mi nelíbily děti jako rukojmí. Už si to nemyslím. Nic totiž v oblasti školství a vzdělání nefunguje, jak by mělo. Připadá mi, jako by naopak čeští pedagogové, lékaři a vědci byli rukojmí vládní moci, jako by skrze ně chtěla akumulovat potřebný kapitál. Panský to pohled: čím více je ořežeme, tím více se zazelenají, však oni nám neutečou.

Asistenti, docenti a profesoři na veřejných vysokých školách by bez vedlejších výdělků důstojně nevyžili. Učitelé na základních školách jsou často na dva prázdninové měsíce propouštěni jako nezvedené služky. Chybějící peníze musejí shánět pomocnými pracemi, seženou-li jaké. Po prázdninách je možná přijmou zpět, a možná nepřijmou. A pustí-li už vláda do vzdělání chlup, dopadne to jako s akcí Internet do škol: nekompetentnost, nedomyšlenost, podezření z korupce. A sliby vlády, hodně slibů ve stylu: odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil.

Kdyby byli učitelé sedláky, navozili by před sídlo vlády třeba vozy hnoje. Nebo nějakou shnilotinu. Co však mohou učitelé? Zavalit Strakovu akademii vycpanými jezevci? Týrat vládu falešným šmidláním na housle? Rozhodli se pro stávku. Na to vlády většinou slyší. Vláda opravdu uslyšela. Zřejmě kolektivně poklekla před financmajstrem a vymámila na něm asi polovinu původně slíbených peněz. Stávka možná(?) nebude. I kdyby však nebyla, musí k něčemu takovému docházet? Nedat nic je tvrdé, avšak slibovat a nedávat je surové a urážlivé.

Pokus vlády nezapočítávat roky vzdělání do odpracovaných let však pociťuji jako přímou provokaci. Jejím důsledkem může být zacouvání do temných padesátých let, kdy se říkávalo: Franta je trouba, půjde učit nebo někam na školu. Velikou láskou musí lnout vláda ke vzdělání, když ji mohlo napadnout něco takového. Při známé výši českých důchodů je to myšlenka opravdu excelentní.