„Jsem šťastná. Zachránili mi život. Bez kombinované transplantace bych už asi žila jen krátce. Cítím se dobře,“ řekla Právu při propouštění.

Budu žít naplno

Profesor Jan Pirk z IKEM, který transplantaci provedl, informoval, že paní Mečířová měla vrozenou srdeční vadu, která jí poškodila plíce, a v podstatě už vůbec nemohla dýchat.

Její zdravotní stav se dlouhá léta zhoršoval. Lékaři jí poprvé už v roce 2000 řekli, že by kombinovanou transplantaci plic a srdce měla podstoupit. U nás se ale neprováděla. "Smířila jsem se s tím a řekla si, že budu žít naplno, jak mi můj zdravotní stav dovolí, i kdyby to mělo náhle skončit,“ uvedla paní Mečířová.

Její zdravotní stav byl ale stále horší. Loni v lednu byla přijata do IKEM a ten až do pátku neopustila. Tady jí také loni 22. listopadu lékaři od dárce transplantovali srdce i plíce. Operace trvala osm hodin, velice náročná byla pooperační péče.

Paní Lea Mečířová ukazuje tričko, na němž jsou symbolicky vyobrazeny nové plíce a srdce, které dostala. Vedle ní profesor Jan Pirk, který transplantaci provedl.:. Paní Lea Mečířová ukazuje tričko, na němž jsou symbolicky vyobrazeny nové plíce a srdce, které dostala. Vedle ní profesor Jan Pirk, který transplantaci provedl.foto: Právo/Michaela Říhová

S poplatky nesouhlasí, ale zaplatí je

„Jedu domů, ale lékaři mi zakázali chodit třeba do obchodu. A já bych tam tak ráda šla, protože bych určitě dostala chuť na něco dobrého a to bych si koupila. Ale vím, že mi hrozí riziko infekce, která by mohla být osudová,“ řekla.

Je svobodná, bezdětná a i když pochází z Jilemnice, bude teď u přátel v Praze. Denně bude brát deset různých druhů léků a do IKEM bude muset každý týden na kontroly.

A jak se staví k poplatkům ve zdravotnictví? „Budu muset zaplatit hospitalizaci od ledna letošního roku. Principiálně jsem proti poplatkům. Ale stát dal do mě milióny korun za kombinovanou transplantaci, a tak těch pár stovek zaplatím ráda,“ uvedla. Paní Mečířovou bude letošní pobyt v nemocnici stát 600 Kč. Pokud by byla v nemocnici celý rok, zaplatila by 21 900 korun.

Kombinovaných transplantací srdce a plic se ve světě dělá přibližně 80 ročně. V České republice byla taková poprvé. Ročně by ji potřebovali dva až tři pacienti. V IKEM již k zákroku připravují dalšího pacienta.