Rath uvedl, že jednotliví sociální demokraté mohou Klausovi dát svůj hlas, ale za podmínky, že to veřejně oznámí. Podle něj musí nést zodpovědnost za své činy.

"ČSSD již před parlamentními volbami slíbila, že nebude volit Václava Klause za prezidenta republiky. Poslanci a senátoři z ČSSD jsou tudíž tímto předvolebním slibem vázáni a je poctivé a čestné voličům ukázat, jak své sliby ČSSD plní," řekl Rath.

Dodal, že klubu předloží návrh na veřejnou volbu prezidenta republiky. "Při nepřímé volbě prezidenta mají voliči plné právo vědět, jak hlasoval jejich zvolený zástupce, poslanec nebo senátor. Jedině tak mohou posoudit, zda své sliby a prohlášení dodržel a zda se zachoval čestně a transparentně," řekl Rath s tím, že tajná volba naopak vyvolá u veřejnosti spekulace o úplatcích a korupci.

"To poškodí vážnost a důvěryhodnost nově zvoleného prezidenta a ještě více sníží důvěru veřejnosti v náš politický systém parlamentní demokracie.," dodal.

Milióny v igelitce

Právě kolem sociální demokracie se čím dál častěji objevují spekulace, podle nichž je zhruba sedm až deset zákonodárců této strany připraveno hlasovat v prezidentských volbách pro kandidáta ODS Václava Klause. Šéfové poslaneckého i senátorského klubu ČSSD Michal Hašek a Alena Gajdůšková již dříve řekli, že to není pravda. Gajdůšková uvedla, že hlasy všech senátorů ČSSD získá Jan Švejnar, což je kandidát, jehož tato strana podpořila.

Tajná volba vyvolává podle Ratha i spekulace o korupci. "Hovoří se o milónech v igelitce," poznamenal místopředseda sociálnědemokratických poslanců.

Pro svůj nápad ale zatím nemá ani podporu všech sociálních demokratů. Místopředseda strany Zdeněk Škromach řekl, že Rath si může navrhovat, co chce, ale on podporuje tajnou volbu. "Myslím, že je potřeba dodržovat určité tradice a zvyklosti a prezidentská volba vždy byla tajná. Věřím, že bude i do budoucna tajná," uvedl.

Předsedové společné volební komise parlamentu k volbě prezidenta chtějí, aby poslanci a senátoři vybírali hlavu státu v tajných volbách tak jako před pěti lety.Uvedli to předseda senátní části komise Josef Pavlata a jeho protějšek ve Sněmovně Petr Tluchoř (oba ODS).

Šéfové parlamentu chtějí tajnou volbu

ODS veřejnou volbu odmítá. Občanští demokraté míní, že v takovýchto volbách je vhodnější a obvyklejší volba tajná.

"Společný názor obou předsedů komise je ten, že by volba měla být tajná, a to tak, že opravdu demokraticky tajná," řekl Pavlata. Volební místnosti budou podle něj připraveny tak, aby v době hlasování v nich byl přítomen jenom jeden hlasující. Další by do místnosti vstoupil teprve po odchodu svého kolegy protějšími dveřmi.