Ačkoli se o věci bude příští týden ve Sněmovně diskutovat, představitelé vlády podle Zaorálka posledně nechtěli ani slyšet o společné bezpečnostní a zahraniční politice či sociální dimenzi EU jako prioritách.

„Tehdy mi premiér řekl s úsměvem: Jedině kdybyste mi držel revolver u hlavy, budeme se bavit o sociální dimenzi EU,“ popsal Zaorálek.

A jak ČSSD argumentuje? „My nemůžeme přeci říci, že budeme garantovat smír, ať se bude dít cokoli,“ řekl Zaorálek a žádá ochotu brát vážně opoziční připomínky.

Nebudeme ke všemu mlčet
„Česká vláda a koalice si nemůže představovat, že budeme mlčet ke všemu, co budou dělat,“ dodal. Problém vidí v návaznosti na francouzské předsednictví, přičemž prezident Nicolas Sarkozy dokonce mluví o společné evropské obraně.

Topolánek, který se inspiroval v „paktu o neútočení“ slovinských stran, ve středu řekl, že o této možnosti už mluvil s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Připustil také diskusi o podílu „opozice na přípravě českého předsednictví, případně na realizaci“.

Paroubek pro Právo reagoval: „Na rozdíl od pana Topolánka nemám potřebu dávat informace z osobních rozhovorů. Pravda je, že jsem tuto věc navrhoval veřejně mnohokrát. O věci proběhne jednání nejdříve po prezidentské volbě.“