"Dáváme nadále sociální demokracii prostor do toho vstupovat, obnovit ten dialog, který byl z jejich strany ukončen," řekla novinářům po jednání v pražské Kramářově vile předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques.

Podle ní by bylo dobré, kdyby na tak důležité věci, jakou je penzijní reforma, byla širší než jen koaliční shoda.

Šéf zelených Martin Bursík nechtěl spekulovat o tom, kdy přesně kabinet normu parlamentu pošle. "Ten vlak se rozjíždí, ale jede tak, že trochu hbitý sociální demokrat do toho dokáže ještě naskočit," prohlásil. Podle něj však již nelze dál čekat.

Do důchodu v pětašedesáti, delší doba pojištění
Norma obsahuje mimo jiné další postupné zvyšování důchodového věku na 65 let či prodloužení povinné doby pojištění z 25 na 35 let. Bursík uvedl, že na změnách je v koalici "základní shoda", ještě se ale podle něj dělají poslední úpravy. "Detaily se doladí tento týden," dodal.

Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap. Zákon o změnách současného důchodového systému obsahuje etapa první. Shodu na jeho podobě hledala od léta komise pěti parlamentních stran. Koalice se s opozicí měla dohodnout do Vánoc. Jednání ale prakticky zkrachovalo. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) opoziční ČSSD přišla s "absurdními a přehnanými požadavky".

ČSSD se usnesla na tom, že zvyšování věku na 65 let by podpořila až po roce 2035 a za určitých podmínek. Strana by snížila i věk pro předčasný důchod, a to o pět let před řádnou penzí. Nyní jsou to tři roky. Sociální demokraté nesouhlasí ani s případnou možností přesměrovat část odvodů do spoření u fondů. 

Všechny tři etapy chtěl kabinet stihnout do voleb v roce 2010.

Chyby ve zdravotní reformě vyhodnotí za půl roku
Koalice se na čtvrtečním jednání také dohodla, že dopad poplatků ve zdravotnictví vyhodnotí po půl roce. Pokud to bude nutné, navrhne případné změny v poplatcích v rámci projednávání nového zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Podle ministra zdravotnictví Tomáš Julínka (ODS) se koalice shodla na tom, že reforma zdravotnictví bude pokračovat v intencích vládního programového prohlášení a že tato reforma musí být "bezpečná pro občana".