Zajnab Razzáková bude léčena na hematologickém oddělení. Bidur Abbásovou čeká operace srdce a Muhammad Ajád si pobude na urologii.

Pacienty v Motole přivítala i ministryně zdravotnictví Marie Součková. "Stát uvolnil 15 miliónů korun na léčení iráckých dětí. Zatím jsou zde tři, ale další budou následovat. Počítáme, že v polovině září přijedou další. Mělo by jich být celkem 11 a v budoucnu pak ještě dalších devět," uvedla Součková.

Dodala, že možná ne všechna očekávání iráckých rodičů se splní, ale Motol je špičková nemocnice a bude se snažit všem pomoci. Děti bydlí se svým doprovodem každé v samostatném pokoji a nemocnice i respektuje jejich zvyklosti například v jídle. Proto nebudou dostávat třeba vepřové maso, které jim jejich muslimská víra nedovoluje.

Problém je jazyková bariéra

"Jsem šťastná, že můj chlapec se dostal na léčení k vám. Viděla jsem českou vojenskou nemocnici v irácké Basře a věřím vašim lékařům," řekla Právu maminka Muhammada Nahna Kádim.

"Trochu problém je zatím domluva, ale jazykovou bariéru se nám daří překonávat," uvedla Jana Tejnická, primářka dětského oddělení, která je garantem jejich léčby. Zatím v Motole působí překladatel do arabštiny, protože rodiče postižených dětí umějí pouze arabsky. Jen matka malého chlapce se částečně domluví anglicky. V Motole však jsou i lékaři, kteří arabštinu ovládají a tak domluva bude úspěšná.

Už v pátek dopoledne dívence Bidur, která by se měla podrobit operaci srdce, museli lékaři vytrhnout čtyři zkažené zuby, protože při operaci srdce by právě kvůli nim mohly nastat určité komplikace. Po mnohahodinovém nočním letu byly děti unavené, ale chovaly se klidně. Problém měla Zajnab, nechtěla se svléci před nikým cizím, tedy ani před zdravotní sestrou.

Kromě nemocnice v Motole se o pacienty z Iráku v některých případech postará i vinohradská nemocnice. Na rekonvalescenci pak děti odjedou do léčebny v Říčanech u Prahy. Jak připomněla ředitelka Správy uprchlických zařízení Miluše Dohnalová, tato pomoc navazuje na podobný program, kdy se v ČR léčilo 27 pacientů z Kosova.