Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) z jednání odjel jako první a s novináři nehovořil. To, že rozhodnutí o Čunkovi bude nyní záviset na Topolánkovi, potvrdil novinářům i předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř.

Předseda zelených Martin Bursík označil výsledek jednání za očekáváný. Současně ale naznačil, že zelení předpokládali u lidovců vstřícnější postoj. "Počkáme, s čím který partner přijde, ještě se můžeme dohodnout," řekl Bursík. Dodal, že lidovci žádný extrémní tlak na Čunkův návrat nevyvíjejí.

Lidovci nabídli dočasně Svobodu

Lidovci už před jednáním uvedli, že trvají na tom, aby se jejich předseda Jiří Čunek vrátil do vlády, pokud ale bude jejich návrh pro koaliční partnery nepřijatelný, jsou ochotni ustoupit a na čas na pozici ministra pro místní rozvoj navrhnout ministra bez portfeje Cyrila Svobodu. Právu to před koaliční schůzkou, která by návrat Čunka měla řešit, předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

„Před prezidentskou volbou nervozita stoupá. Pokud nebudeme umět najít rychle dlouhodobé řešení, tak já bych upřednostnila pověření Cyrila Svobody, získali bychom tak prostor na jednání o definitivním řešení, stále je tu návrh KDU-ČSL, aby místo obsadil Jiří Čunek, jestli se do té doby nerozmyslí jinak,“ uvedla Šojdrová.

Podle první místopředsedkyně Strany zelených Dany Kuchtové by to bylo rozumné řešení, protože pro ně je Čunek ve vládě nepřijatelný. „Ačkoli jsou tady horší případy, on se stal určitým symbolem jednání, které není průhledné, a to by vládu určitě poškozovalo,“ uvedla Kuchtová.

Tlak na Topolánka

Čunek na začátku listopadu rezignoval kvůli opětovnému otevření jeho údajné korupční kauzy, na konci listopadu bylo jeho trestní stíhání definitivně zastaveno.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) uvedl, že pokud bude tlak lidovců pokračovat, bude muset pro zachování koalice Čunka znovu navrhnout na ministra. Zelení jsou ale proti a naznačují, že případný Čunkův comeback může znamenat odchod jejich ministrů z kabinetu.

Čunek odmítl slova o tlaku, podle něj jde pouze o trvající požadavek křesťanských demokratů. "Důvody, které mě vedly k rozhodnutí podat demisi, pominuly, a proto mě příslušný stranický orgán opět nominoval do vládních funkcí," dodal.

Aktuální průzkum CVVM ukázal, že Čunkovi v prosinci důvěřovalo 12 procent lidí, což bylo o 11 procent méně než v říjnu. Někdejší nejpopulárnější politik tak zaznamenal na konci roku z politiků největší propad.

Zelení jsou proti

Podle zelených rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství neznamená, že bývalý vicepremiér získal zpět důvěru. Zelení soudí, že Čunkův návrat by vystavil kabinet nepřetržitému mediálnímu tlaku, a bránil by tak vládě v tom, aby se věnovala důležitějším věcem. Slova o tom, že jmenování Čunka do vlády by mohlo vést k odchodu jejich ministrů, zelení nevnímají jako ultimátum.

"Bude lepší, pokud (Čunek) bude mimo ni (vládu) a bude plnit své úkoly jako předseda strany," řekla novinářům tento týden předsedkyně klubu zelených Kateřina Jacques. Čunkův návrat prý neprospěje státu, vládě ani KDU-ČSL.

V souvislosti s nádcházející prezidentskou volbou se objevily spekulace, že by prezident Václav Klaus mohl výměnou za znovuzvolení jmenovat Čunka do vlády. Jak Klaus tak lídr lidovců to ale dementovali. Před úvahami o takovém "obchodu" varoval šéf zelených Martin Bursík.

Čunek vzápětí předsedu zelených obvinil z ohrožování koalice. Sociální demokraté nyní žádají, aby okolnosti Čunkovy kauzy prověřila sněmovní vyšetřovací komise.