Problémy vznikly v Ústeckém kraji. Na silnici druhé třídy mezi Teplicemi a Mostem se srazilo pět aut. Dva lidé utrpěli lehká zranění. Policie ve směru na Teplice odklání dopravu na Hostomice. Za nehodu může nejspíš špatné počasí a nepřiměřená rychlost jednoho z řidičů.

Kamión havaroval na náledí kolem osmé hodiny ráno mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví na silnici první třídy číslo 38. Policie silnici uzavřela, odstranit kolos musí speciální jeřáb. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Dálnice a D1 a hlavní silniční tady na Vysočině byly v noci a po ránu sjízdné bez větších problémů. Jízda po vedlejších silnicích nadále vyžaduje zvýšenou pozornost, přestože už teď jsou teploty většinou nad nulou a jejich očekávaný vzestup bude způsobovat další tání a oblevu.

Po hromadné srážce byla doprava přerušena.Po hromadné srážce byla doprava přerušena.foto: Právo/Karel Otcovský

„Na dálnici jsme v noci ani teď ráno neměli žádné dopravní komplikace,“ jezdí se naprosto plynule, povrch dálnice zůstává mokrý,“ řekl z velkoberanovského dálničního oddělení policista Petr Prokeš.

Cestáři na Vysočině zaznamenali jediný problém v pět hodin ráno, kdy jim na silnici mezi Pelhřimovem a Libkovou Vodou sjel do příkopu kamión. „Chemicky ošetřované silnice jsou holé, zejména pak na silnicích nižších tříd vyžaduje jízda nadále zvýšenou opatrnost,“ zopakoval varování z posledních dnů dispečer krajské správy a údržby silnic na Vysočině Roman Šabart.

Ledovka ochromila ráno dopravu ve Zlíně. Policie šetří více jak desítku dopravních nehod. Dvě vozidla skončila pod svahem na Kvítkové ulici v železničním náspu, takže přerušena byla i železniční doprava na Vizovice.

Pozor na silnicích nižších tříd

Kromě sněhu se motoristé mohou na silnicích v Pardubickém kraji setkat i s náledím. Opatrní by měli být řidiči zvláště na silnících druhé a třetí třídy. Po solení je na menších komunikacích rozbředlý sníh, například v okolí Hlinska na Chrudimsku, Litomyšle na Svitavsku nebo na Orlickoústecku.

Ledový týden v České republice
4.1.2008Havarovaný kamión zastavil provoz na D1
5.1.2008Mrznoucí déšť potrápí o víkendu řidiče i chodce
5.1.2008Na silnicích číhá na řidiče náledí a sníh
6.1.2008Náledí a sněžení potrápí řidiče až do pondělí
7.1.2008Ledovka na silnicích potrvá až do úterý, hlásí předpověď
7.1.2008Srážka nákladního vozu s osobním zastavila dálnici D8

Řidiči na jihu Čech by měli dbát zvýšené opatrnosti především na většině regionálních cest. Leží na nich zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. K opatrné jízdě cestáři nabádají na Strakonicku, Jindřichohradecku, ve vyšších polohách Prachaticka a Krumlovska, kde může hrozit i náledí.

Na silnicích nižších tříd v Karlovarském kraji stále leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, se zvýšenou opatrností¨jsou však silnice sjízdné. Silnice prvních tříd jsou mokré a silničáři i tady radí jezdit se zvýšenou opatrností. Na většině území Karlovarského kraje jsou teploty lehce nad nulou, neprší a viditelnost je dobrá.

Řidiči v Královehradeckém kraji by měli být opatrní zejména na Rychnovsku, kde může některé silnice pokrývat náledí. Na většině silnic druhé a třetí třídy v kraji leží rozbředlý sníh. Hlavní silniční tahy jsou převážně mokré, na Trutnovsku na nich místy leží sněhová břečka.

Na silnicích druhé a třetí třídy a ve vyšších polohách se dnes mohou řidiči v Olomouckém kraji setkat se zbytky rozbředlého sněhu. Ve většině případů jsou vozovky holé a mokré, případně s rozbředlou vrstvou sněhu po chemickém posypu. Tam, kde cestáři sypali inertní drť, je slabá vrstva ujetého sněhu krytá posypem.

Na některých silnicích v Moravskoslezském kraji stále leží ujetý nebo rozbředlý sníh, cestáři proto řidičům radí jízdu se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy v kraji jsou mokré po chemickém ošetření, vyplývá z informací moravskoslezských silničářů. S uježděným sněhem krytým posypem musejí počítat motoristé na Frýdecko-Místecku, Bruntálsku a Novojičínsku. Na Opavsku leží místy sněhová kaše.