Přes území ČR bude k východu postupovat okluzní fronta a z mrznoucího deště nebo mrholení se bude vytvářet ledovka, uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

Mrznoucí srážky se podle nich budou vyskytovat na většině území ČR, ne pouze v oblasti okluzní fronty.

"Doporučujeme omezit jízdu automobily, v případě nutnosti jízdy přizpůsobit její rychlost kvalitě a charakteru komunikací," oznámil ČHMÚ ve výstražné informaci.

Podle meteorologů by si měli dávat pozor i chodci, nebezpečí, že na ledem pokrytých chodnících uklouznou, je velké. Takové pády pak často vedou ke zlomeninám či otřesům mozku.

Sníh dál trápí řidiče v mnoha regionech

Sněhové jazyky, které se tvoří kvůli silnému a místy nárazovému větru, v sobotu komplikují řidičům jízdu na Vysočině. Jazyky jsou na silnicích první třídy na Havlíčkobrodsku, Pelhřimovsku a Třebíčsku, na Jihlavsku leží zbytky sněhu po pluhování.

V úseku dálnice D1 mezi 94. až 142. kilometrem jsou hlášeny sněhové přeháňky. Jízda vyžaduje zvýšenou opatrnost, upozorňují silničáři.

Sněhová fréza byla nasazena na zprůjezdnění uzavřené silnice mezi Batelovem a Horní Cerekví Pelhřimovsku.Sněhová fréza pomáhala v pátek na silnicích na Pelhřimovsku. foto: ČTK/Luboš Pavlíček

V sobotu dopoledne silničáři Pardubického kraje zvládali sněhovou kalamitu s největším vypětím. Na silnicích Hlinecka, Poličska, Svitavska, Vysokomýtska a Žamberecka se nepřetržitě silným větrem vytvářejí sněhové jazyky. S obtížemi jsou udržovány i silnice první třídy. Na Hlinecku a Poličsku se k závějím přidala i bílá tma, která snižuje viditelnost na několik metrů.

Podstatně příznivější je situace v Královéhradeckém kraji, kde dělá vít problémy jen na některých místních komunikacích Krkonoš a Orlických hor. I tady ale cestáři vyzývají řidiče k vyšší opatrnosti, především v lesních úsecích, kde mohou být silnice zledovatělé.

Na jihočeských silnicích se místy vytváří sněhové jazyky a na cestách udržovaných inertním posypem také zůstává zledovatělá vrstva sněhu. Silničáři proto řidičům radí opatrnou jízdu.

Před sněhovými jazyky a závějemi varují silničáři zejména na Jindřichohradecku. Na Strakonicku, Táborsku a hlavně na Šumavě leží na silnicích nižších tříd zledovatělý sníh. Hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré.